شمع سازی

 

شمع زیبای نما مرمر

برای تغییر نمای ظاهری شمع‌های ساده روش‌های مختلفی وجود دارد.
روش‌های مختلفیمانند اجرای تکنیک‌های رنگ‌آمیزی و همچنین استفاده از لوازم مختلف تزئینی مصنوعی وطبیعی مانند تور، روبان، صدف، گل خشک و غیره؛ ولی راه‌های دیگری نیز برای این منظورمی‌توان به‌کار برد.
یکی از این راه‌ها ایجاد نمایی از سنگ مرمر با تکنیکلایه‌گذاری روی شمع‌های ساده است.
پس اگر شمع ساده‌ای به رنگ سفید خریده‌اید یااینکه خودتان شمعی قالبی درست کرده‌اید و حالا می‌خواهید نمای آن را با روش خاصیتغییر دهید، تکنیک زیبای مرمر را انتخاب کنید.

مواد لازم

شمع قالبیکروی‌شکل 
پوست‌کن 
۴عدد کاسه گود فلزی 
رنگ پودری به رنگ‌هایصورتی، سفید و آبی

طرز تهیه
۱ابتدا ۴ ظرف توگرد فلزی متناسب با ابعادشمع آماده کنید و داخل هرکدام مقداری پارافین جامد بریزید، به اندازه‌ای که پس ازآب‌شدن پارافین، با فروکردن شمع داخل ظرف، تمام سطح شمع را پارافین مایع دربر گیرد.
حالا پارافین موجود در ۳ ظرف را با اضافه‌کردن هریک از رنگ‌های سفید، آبی و صورتیبه صورت مجزا، رنگ کنید. پارافین ظرف چهارم را همان‌طور بی‌رنگ باقی بگذارید. هریکاز ظرف‌های حاوی پارافین را به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم حرارت داده و آنها را مایعکنید؛سپس شمع را از قسمت سر فتیله با دست گرفته و تمام سطح آن را داخل پارافینآب شده صورتی‌رنگ فرو کنید و چند لحظه نگه‌دارید. پس از آن، شمع را بیرون آورده و ۲تا ۳ دقیقه کنار بگذارید تا کاملا سرد شود.

۲حالا شمع را که با لایه‌ای ازپارافین صورتی پوشیده شده است سه بار در پارافین سفید مایع، ۳ دفعه در پارافینآبی ذوب شده، ۳ بار در پارافین سفید و در نهایت یک‌بار در پارافین صورتی فرو کنید

توجه داشته باشید پس از هربار فرو بردن شمع در پارافین، مدت ۲ الی ۳ دقیقه صبرکنید تا لایه پارافین رنگی به اصطلاح خود را بگیرد. سپس دوباره مرحله بعدی را انجامدهید.

۳به این ترتیب، شما مجددا شمعی صورتی‌رنگ در اختیار دارید که برای آنکهراحت‌تر روی سطحی صاف مانند میز قرار گیرد، لازم است قسمت انتهایی آن را با چاقوببرید.

۴سطح شمع را که با لایه‌های رنگی مختلف پوشیده شده است با استفاده ازانگشتان شست خوب فشار دهید تا لایه‌ها فشرده‌تر شده و بیشتر به هم بچسبند

۵در این مرحله از پوست‌کن استفاده کرده و شروع به کندن لایه نازکی از سطح شمع آنهم در بعضی قسمت‌ها به صورت منقطع کنید. این کار را مانند پوست‌گرفتن یک پرتقالانجام دهید.
سپس جهت پوست‌کن را تغییر داده و آن را از بالا به پایین حرکت دهیدالبته پوست‌کندن در این مرحله نیز مانند قبل باید به صورت منقطع انجام گیرد
بهاین صورت، لایه‌های مختلف زیرین با رنگ‌های متفاوت و فرم‌های گوناگون ظاهر شده وحالتی شبیه به سنگ مرمر روی شمع ایجاد می‌شود.

۶در پایان، ظرف حاوی پارافینبی‌رنگ را حرارت داده و پس از آب‌شدن آن، شمع نما مرمر را داخل پارافین بی‌رنگ فروکنید.
به این ترتیب، تمام فرورفتگی‌ها و برجستگی‌هایی که بر اثر کاربرد پوست‌کنروی سطح شمع به‌وجود آمده است، به‌طور یکنواخت و بدون ایجاد تغییر در نمای طرح‌دارشمع با لایه‌ای از پارافین پوشیده می‌شود.


 

 

 

 

 

 

اموزش شمع سازی کوبیسم

 

لوازم مورد:

 

 

پارافین گل

قالب برای شمع

رنگ شمع قرمز

رنگ روغن سفید

-سینی فلزی

کاتر

-دستمال با بافت ظریف

وازلین

بیشتر بدانید:

 

 

برای ساخت نگه دارنده فتیله ،دو عدد سیخ کباب چوبی را از دو طرف با چسب به هم بچسبانید به طوری که میان آنها شکاف کوچکی باشد تا بتوان فتیله را از میان آن عبور داد و داخل آن ثابت نگاه داشت.

-برای ساخت فتیله شمع ، پارافین کریستال (به اندازه یک قوطی کبریت )، 2 قاشق غذاخوری اسید استئارین اضافه کنید، محلول حاصل را داخل ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم بگذارید تا کاملاً ذوب شود . سپس نخ چله کشی را داخل آن بیندازید زمانی که تمام حباب های آن خارج شد فتیله را خارج کرده و محکم میان دو دست بکشید تا اصطلاحاً خود را بگیرد . این عمل را 5 الی 6 بار تکرار کنید . سپس آن را روی سطح صافی بگذارید تا کاملاً خشک شود.

اندازه فتیلِه ی شمع های خانگی را حدود یک سانتی متر قیچی کنید و از ایجاد شعله بلند خودداری کنید ، زیرا باعث می شود شمع دود کند یا شعله ور گردد.

پارافین را همیشه به صورت بن ماری ذوب کنید زیرا اگر پارافین بیش از حد روی حرارت باشد ممکن است دود کند و باعث آتش سوزی شود.

قالب ها : در موقع خرید قالب شمع دقت کنید تا ضربه خورده نباشد زیرا هنگام خارج کردن شمع حفره ایجاد کرده و روی شمع را خراش عمیق خواهد انداخت . از قالب های پلاستیکی مقاوم در مقابل حرارت نیز می توان استفاده کرد.

قالب های سلیکونی : از نوعی مواد پلی مری مقاوم در مقابل حرارت ساخته شده که اشکال مختلف دارد . به علت وجود خاصیت ارتجاعی قالب گیری شمع در این نوع قالب آسان تر خواهد بود و نقش و نگارهای موجود در بعضی از انواع آن مشکلی در خارج ساختن شمع ایجاد نخواهد کرد.

گاهی ممکن است شمع از داخل قالب خارج نشود در این موارد می توانید قالب را در حدود 5 دقیقه داخل فریزر بگذارید تا از قالب خارج شود اما توجه داشته باشید که اگر بیش از این زمان بماند شمع ترک خواهد خورد.

-چنانچه قالب شمع شما حفره انتهایی نداشته باشد می توانید به فتیله شمع یک جسم سنگین یا آهن ربا وصل کنید تا نخ را سنگین کند سپس آن را داخل قالب بگذارید.

1- ظرف فلزی را برای ذوب شمع در نظر بگیرید . پارافین گل را به اندازه ی مساوی داخل هر کدام از این ظروف بریزید و به روش بن ماری داخل ظرفی بزرگ ذوب کنید . سپس رنگ شمع قرمز را داخل یکی از ظروف فلزی که پارافین ذوب شده وجود دارد بریزید و بگذارید کاملاً حل شده و یکنواخت گردد . سپس پارافین را داخل سینی فلزی به قطر 2 میلی متر بریزید و بگذارید سرد شود.

2- رنگ روغن سفید را داخل پارافین گل ذوب شده که داخل یکی دیگر از ظروف فلزی بود بریزید و بگذارید کاملاً حل شده و یکنواخت گردد . سپس این پارافین را روی لایه اول به همان قطر 2 میلی متر بریزید . یکنواخت بودن قطر پارافین در سطح الزامی است دقت کنید کمی از گرمای شمع کاسته شده باشد.

3- پارافین های لایه ای داخل سینی را توسط کاتر از اطراف جدا کنید و با دست لوله کنید تا فرم حلزونی شود.

4- توسط کاتر پارافین لوله ای را برش های نیم سانتی متری زده و به قطعات تقسیم کنید.

5- فتیله شمع را به اندازه ارتفاع قالب برش برنید و آن را در مرکز قالب قرار دهید فتیله را از مرکز تکه برش زده شده رد کنید و محکم فشار دهید تا تمام سطح پراکنده دقت کنید فتیله حتماً در مرکز صاف باشد.

6- قاب شمع مورد نظر را آماده کرده و برش ها را به روی دیواره های داخلی قاب قرار دهید و محکم با دست به دیواره فشار دهید تا بچسبد . تکه های حلزونی باید به تعدادی باشد که دیواره قالب را پر کند .سپس پارافین بی رنگ ذوب شده را کمی داخل قالب بریزید و داخل آن بچرخانید تا تمام منافذ خالی میان برش ها کاملاً پر شود . سپس اضافه آن را خالی کنید.

7-تکه های پارافین ساده خرد شده را داخل قالب شمع بریزید و ظرف را پر کنید . سپس مجدداً پارافین بی رنگ ذوب شده را داخل قالب بریزید تا تمام منافذ آن با پارافین پر شود.

8- توسط چسب کاغذی اطراف قالب را کاملاً پوشانده و سپس رنگ ساده داخل آن بریزید و بگذارید تا کاملاً سرد شود سپس از قلب خارج کنید.

9- برای پرداخت ابتدا یک قاشق غذاخوری را روی شعله گرم کنید و به آرامی روی سطح شمع بکشید . سپس به وسیله کاتر یک لایه از شمع را بردارید.

10- به وسیله سشوار سطح شمع گرم کرده و یک دستمال ظریف روی همه شمع بکشید تا اثر کاتر روی شمع از بین برود.

11- انگشت خود را به وازلین آغشته کنید روی سطح شمع بکشید تا براق و تمیز گردد . مقدار وازلین بسیار کم باشد.

12- برای زیباتر شدن کار از مروارید استفاده کنید . سوزن ته گرد را داخل مروارید کرده و داخل شمع فرو کنید . روشنی شمع گرما بخش وجودتان باد.

 

 

اموزش شمع سازی

 لوازم مورد نیاز

 

شمع پایه مشکی 
هویه 
خط کش
کاتر 
ابزار برای ایجاد تراش روی شمع
گلدفینگرGold Finger

1. ابتدا سطح روی شمع را توسط خط کش اندازه زده، تقسیم بندی کنید و ( به دلخواه ) هر چهار طرف شمع را تکرار کنید.
2. با کمک گرفتن از ابزار و درحالیکه دست خود را آزاد نگه داشته اید، خطوطی نامنظم روی شمع ایجاد کنید
3. سپس توسط هویه داغ خطوط را عمیق ایجاد کنید. این کار را چند دفعه تکرار کنید تا خطوط عمیق تر شود و اشکال روی شمع به صورت فرورفته نمایان شود

4. سپس توسط کاتر بین خطوط را تمیز کرده و اضافات شمع را بردارید.
5. در انتها توسط گلدفینگر سطح روی کار را جلا دهید. ( به عبارت دیگر آن را پتینه کنید            ( 

اموزش دکوپاژ روی شمع  

 


                                                 

 

ـ لوازم مورد نیاز برای دکوپاژ ساده روی شمع:

 

 

1. چسب چوب

2. طرح کاغذی

3. پایه شمع آماده

مراحل کار:

 

 

1 .طرح مورد نظر را از روی کاغذ توسط قیچی بریده و جدا کنید.

2. سطح روی شمع را چسب چوب زده و پس از چند لحظه طرح کاغذی را روی آن بچسبانید. دقت کنید هیچ حباب هوایی باقی نماند. بگذارید کاملاً خشک شود.

نکته:

در انتها روی تمام این شمع ها اسپری ثابت کننده ی براق بپاشید.

اموزش ترانسور اماده روی شمع

 لوازم مورد نیاز برای ترانسفر آماده روی شمع:

 

 

1. پایه شمع ساده سفید

2. رنگ اکریلیک طلائی یا مجیک لایت

3. ترانسفر آماده

4. دورگیر طلائی

5. ظرف برای آب

مراحل کار:

 

1. ابتدا ظرف یا سینی را پر از آب کرده و ترانسفر آماده را داخل آن بیاندازید و چند لحظه منتظر بمانید.

2. پس از چند لحظه ترانسفر از روی سطح کاغذ زیرین خود جدا خواهد شد و این طرح نایلونی را به راحتی جدا کرده، پشت آن را کاملاً چسب چوب بزنید و روی شمع ساده سفید بچسبانید و بگذارید کاملاً خشک شود.

3. رنگ طلائی اکریلیک را با کمی رنگ اکریلیک(Magic Light) مخلوط کرده و توسط ابر در محل های خالی شمع که سفید باقی مانده بزنید تا رنگ بگیرد.

4. توسط دورگیر لبه های طرح ترانسفر را روی شمع دورگیری کنید و نقاط ریز کوچکی در اطراف این خطوط برای زیبایی قرار دهید.

 

  • اموزش تزئین اکلیل روی شمعلوازم مورد نیاز( برای طول یک و نیم متر):

 

 

1. شمع آماده سرمه ای

2. پاستا اکلیلی نقره ای

3. اکلیل نقره ای

4. شابلون پلاستیکی

5. کاردک

مراحل کار:

ابتدا اکلیل نقره ای ساده را داخل ظرفی ریخته و پاستای اکلیلی آماده را با آن داخل ظرف مخلوط کنید. چنانچه پاستای اکلیلی در اختیار نداشتید می توانید از چسبDM5 مادر که کاملاً سفت می باشد استفاده کنید و به آن اکلیل اضافه کنید. علت این که اکلیل را به این ماده ( پاستای اکلیلی نقره ای) اضافه می کنید این است که برق اکلیل را بیشتر کنید.

2. دور شمع را شابلون پلاستیکی دلخواه پیچیده و توسط چسب کاغذی ثابت کنید.

3. توسط کاردک حفره های شابلون پلاستیکی را با اکلیل و پاستا پر کنید. دقت کنید سطح این ماده روی شابلون یکنواخت باشد.

4. پس از اتمام کار بلافاصله شابلون را جدا کنید و بگذارید کاملاً خشک شود.

 

 اموزش نقاشی وان استروک روی شمع                                                                                                                                                                

نقاشی وان استروک

 
لوازم مورد نیاز: 
- قلم موی تخت سرکج یا سر صاف شماره 8
- قلم موی اسکریپ لاینر
-رنگ اکریلیک: کرم، سبز، بنفش، بنفش روشن، سفید
- شمع سفید ساده
1- رنگ سبز زیتونی را با آب، کمی رقیق کنید و قلم اسکریپ لاینر را داخل رنگ بزنید و روی شمع خطوطی به صورت پیچ بکشید که ساقه های مارپیچ گل را تشکیل دهد.

نقاشی وان استروک

2- برای نقاشی برگهای زعفران از برگ های ساده به صورت سه تایی استفاده کنید بدین شکل که یک سر قلم مو را به رنگ سبز و سر دیگر را به رنگ کرم به شکل مثلثی آغشته کنیدو با حرکات رفت و برگشتی رنگ اضافه را بگیرید، سپس سر علامت به شکل زده و بعد سه برگ ساده بکشید. فضاهای بین ساقه ها را با برگها پر کنید.

نقاشی وان استروک

3- برای کشیدن گلبرگ های زعفران از رنگ بنفش تیره و بنفش روشن استفاده کنید. ابتدا سه گلبرگ اولیه را با بنفش تیره و دو گلبرگ رویی را بابنفش روشن بکشید. برای نقاشی گلبرگ گل یک سر قلم به بنفش و سر دیگر را به سفید به شکل مثلثی آغشته کنید و اضافه رنگ را بگیرید و قلم را به شکل عمودی گرفته و از بالا به پایین حرکت دهید. ابتدا سر گلبرگ پشتی را با بنفش پررنگ و برای گلبرگ های جلوتر از بنفش تیره استفاده کنید.

نقاشی وان استروک

نقاشی وان استروک

4- با قلم اسکریپ لاینر و رنگ سبز گل ها را به ساقه ها وصل کنید.
5- برای کشیدن پرچم میانی گل زعفران از رنگ زرد استفاده کنید. با قلم لاینر خطوط کوتاه کشیده و چند خال زرد روی آن خطوط بگذارید.

نقاشی وان استروک

نقاشی وان استروک

نقاشی وان استروک

نمونه های زیبای شمع های تزئینی                                                                                                                                                              

 

شمع اسپایدر ترک
شمع یخی

این مدل شمع بسیار زیبا است و به هنگام سوختن زیبایی آن بیشتر می شود. ساختن این شمع بسیار ساده و آسان است. بهتر است که از رنگ های سرد برای رنگ کردن پارافین استفاده کنید تا تناسب بیشتری با نامش داشته باشد. در این شیوه از ساخت شمع پارافین داغ روی یخ سرد ریخته می شود و در اثر آن حفره های زیبایی در شمع ایجاد می شود.
وسایل مورد نیاز:
یک جعبه مقوایی به شکل مستطیل به حجم 1لیتر
قیچی تیز
چسب 
تخته خرد کردن 
شمع خانگی 15سانتی متر 
پانصد میلی لیتر یخ قالبی(مکعبی)
حوله 
چکش
سیصد گرم پارافین
سی گرم استیرین
رنگ پارافین (بنفش)
پارچ یا ظرف مخصوص ذوب کردن پارافین
منبع حرارت
پیاله 
1ـ یک جعبه مقوایی مستطیل شکل را که اندازه مناسبی دارد (با حجم حدود1 لیتر)انتخاب کرده و قسمت بالایی آن را جدا کنید. داخل جعبه را آب بزنید و آن را خشک کنید. دور تا دور جعبه را با نوار چسب شیشه ای بپوشانید. 
2ـ با یک چاقوی تیز، قسمت بالایی و پایینی یک شمع معمولی خانگی را صاف کنید. طول شمع در حدود 2سانتیمتر کوتاه تر از طول جعبه مقوایی باشد. سپس شمع را داخل جعبه قرار دهید. 
html>
/ 6 نظر / 2028 بازدید
bahar

عالی عالی عالی. واقعا زیباست. توضیحات کامل و کاربردی.

کبوتر حرم

سلام عالی هست دستتون درد نکنه.خدا قوت[گل]

مریم

توضیحاتتون بسیار عالی و گاربردی بود ممنون از زحماتتون. مطالبتون خیلی از سولات من رو که در ذهن داشتم پاسخ گفت. واقعا ممنونم

سمیه

عااااااااالی خیلی قشنگ خسته نباشید و دسستون درد نکنه خدا کنه ماهم بتونیم یه نمه مث شما کار کنیم من تازه کارم و قصدم درست کردن شمع برای فروشه تا درامد برام جور شه کلی ایده گرفتم خیر ببینین دعاتون میکنم

سمیه

ببخشید یه سوال داشتم : میخام عکس کسیو رو شمع دکوپاژ کنم از عکسش پرینت رنگی بگیرم خوبه یا خود عکسش روی کاغذ عکس خوبه ؟ ایتطور که توضیح دادید باید عکس ناز باشه . پرینت کیفیتش بد نمیشه یا پاره نمیشه ؟