موزائیک وکاشی کاری

 

 

 

 

 

 

 

 

لوازم مورد نیاز:
 

1.دایره به قطر 10 سانتی متر به ارتفاع 5 میلی متر از جنسMDF 
2.کاشی به رنگ زرشکی، صورتی روشن، صورتی چرک 
3.چسب چوب 
4.انبر کاشی 
5.سنباده 
6.مواد دوغاب سفید (پودر خاک سنگ، سیمان سفید، آب)
2.7 عدد شمع

 

توجه:
1.
در صورتی که لبه ی دایره ی شما ناصاف است آن را با سنباده کاملاً صاف کنید.
 

2.دقت داشته باشید که اگر می خواهید از یک طرح چند بار استفاده کنید، از آن یک الگو تهیه کرده و سپس با کاربنانتقال دهید.
ابتدا در گوشه ای از چوب، دایره ای به قطر 4 سانتی متر که محل قرارگیری شمع است بکشید.
در این طرح می توانید از چند دایره هم مرکز یا غیر هم مرکز استفاده کنید و دایره ها را به کمک پرگار یا شابلون ترسیم کنید.

3.برای شروع چیدمان کاشی از مرکز 2 دایره شروع کنید که از کاشی یک سی و دوم(1/32)درست شده است که طریقه ی درست کردن دایره را در شماره های قبلی شرح داده ایم.
4.کاشی های دیگر را حول محور دایره، با در نظر گرفتن ترکیب بندی رنگ کاشی چیدمان کنید. می توانید زمینه ی طرحتان را با کاشی خرد زرشکی پر کنید.

5 .حدود 24 ساعت صبر کنید تا چسب زیر کاشی ها کاملا خشک شود، سپس دوغاب سفید بریزید و بعد از تمیز کردن کامل دوغاب ، کناره های آن و محل قرار گیری شمع وزیر آن را با اکریلیک زرشکی که به رنگ زمینه است ، رنگ آمیزی کنید.
توجه:
1.در صورتی که لبه ی دایره ی شما ناصاف است آن را با سنباده کاملا صاف کنید.
2.دقت داشته باشید که اگر می خواهید از یک طرح چند بار استفاده کنید، از آن یک الگو تهیه کرده و سپس با کاربن انتقال دهید.
ابتدا در گوشه ای از چوب، دایره ای به قطر 4 سانتی متر که محل قرار گیری شمع است بکشید.
در این طرح می توانید از چند دایره هم مرکز یا غیر هم مرکز استفاده کنید و دایره ها را به کمک پرگار یا شابلون ترسیم کنید.
3.برای شروع چیدمان کاشی از مرکز 2 دایره شروع کنید که از کاشی یک سی و دوم (1/32) درست شده است که طریقه ی درست کردن دایره را در شماره های قبلی شرح داده ایم.
4. کاشی های دیگر را حول محور دایره، با در نظر گرفتن ترکیب بندی رنگ کاشی چیدمان کنید. می توانید زمینه ی طرحتان را با کاشی خرد زرشکی پر کنید.
5.حدود 24 ساعت صبر کنید تا چسب زیر کاشی ها کاملا خشک شود، سپس دوغاب سفید بریزید و بعد از تمیز کردن کامل دوغاب، کناره های آن و محل قرارگیری شمع و زیر آن را با اکریلیک زرشکی که به رنگ زمینه است، رنگ آمیزی کنید.

نکته ها 
انواع دوغاب 
 

1.دوغاب سفید:
پودر خاک سنگ به همراه سیمان سفید.
2.دوغاب رنگی با پودر رنگ:
ابتدا پودر رنگ را در آب حل کنید سپس پودر خاکِ سنگ و سیمان سفید را به آن اضافه کنید. لازم به تذکر است پودر رنگ پس از خشک شدن چندین درجه روشن شود.
3.دوغاب رنگی با اکریلیک:
ابتدا همان دوغاب سفید که پودر خاک سنگ و سیمان است را بر روی کار بدهید، پس از دو روز که از خشک شدن دوغاب گذشت رنگ اکریلیک را با مقدار کمی آب رقیق کرده و به روی کار بریزید و با قلم مو بزنید، سپس بلافاصله دستمال بکشید.
4.دوغاب طوسی یا خاکستری:
پودر خاک سنگ به همراه سیمان سیاه 
5.دوغاب سیاه:
پودر خاک سنگ به همراه سیمان سیاه و رنگ اکریلیک مشکی.
دلیل استفاده از سیمان سیاه در این دوغاب این است که به علت تیرگی، رنگ مشکی را سریع تر جذب می کند.

مراحل تهیه دوغاب 
 

میزان پودر خاک سنگ و سیمان چه سیاه و چه سفید مساوی است، هم می توانید از پیمانه و هم از مشتِ دست استفاده کنید. این مواد را با هم مخلوط کرده تا به صورت پودر یک نواختی شود، سپس مقداری از آن را داخل ظرفی ریخته و کم کم به آن آب اضافه کنید تا به صورت یک مایع با چگالی بالا برای سطوح صاف و چگالی متوسط برای سطوح سفالی تبدیل شود.
سپس دوغاب را بر روی سطح مورد نظر بریزید و بگذارید 3 تا 4 دقیقه بگذرد بعد از زمان ذکر شده اضافات را از روی کار یا دست جمع کنید و مجددا 3 الی 4 دقیقه صبر کنید و بعد روی سطح جسم مورد نظر را با دستمال تمیز کنید.
لازم به ذکر است چون پودر خاک سنگ و سیمان به شکل پودر است روی کاشی باقی می ماند که پس از 2 الی 3 روز دستمال مرطوب بکشید تا برق کاشی و لعاب آن کاملا به شکل عادی بازگردد
 

                                                                                                           اموزش اینه باموزائیک                                                                                                                                 

 لوازم مورد نیاز : 
 ـ چوب MDF ( 4 میلی متری ) به قطر 25 
 ـ آینه به قطر 12 سانتی متر 
 ـ کاشی در رنگ های سبز ( تیره ، میانه ، روشن ) صورتی ( تیره ، میانه ، روشن ) لیمویی ، زرشکی ، بژ 
 ـ انبر کاشی 
 ـ چسب چوب 
 ـ چسب کاغذی 
 ـ مواد دوغاب طوسی ( پودر خاک سنگ ، سیمان سیاه ) 
 ـ محل قرارگیری آینه روی MDF را مشخص کنید . پشت آینه را چسب بزنید و در محل مورد نظر قرار دهید . بعد از قرارگیری روی آینه را با چسب کاغذی بپوشانید زیرا بر اثر جابه جایی کاشی ها احتمال خش افتادن آن نیز هست . 
 
 
ـ دور آینه را با کاشی یک چهارم با انواع سبز ذکر شده یک کادر دایره ای ایجاد می کنید ( البته بهتر است بیشتر از کاشی سبز تیره استفاده کنید ) و از 2 کاشی دیگر 2 یا 3 عدد بیشتر نباشد این کار باعث زیبایی کاری خواهد شد . 
یادآوری : بریا به دست آوردن کاشی به اندازه یک چهارم ابتدا انبر را در وسط کاشی قرار می دهید ، با زاویه 90 درجه و آن را به دو نیمه ی مساوی تقسیم کنید که اصطلاحاً به آن یک دوم کاشی گفته می شود ، بعد یک دوم را از قسمت طولی آن به دو نیمه ی مساوی تقسیم کنید که به آن یک چهارم گفته می شود یک چهارم را از وسط به دو نیمه مساوی تقسیم کنید که به آن یک چهارم گفته می شود یک چهارم را از وسط به دو نیمه مساوی تقسیم کنید که به آن یک هشتم گفته یم شود ، اگر یک هشتم را از قسمت طولی آن به دو نیمه مساوی دیگر تقسیم کنیم به آن یک شانزدهم می گویند و اگر یک شانزدهم را به دو نیمه تقسیم کنید ، یک سی و دوم گفته می شود ، که یک سی و دوم کوچکترین قطعه ی ما در تقسیم بندی منظم است . 
 
 
 ـ بعد از کادر دور آینه لازم است محل ساقه ها را مشخص کنید برای به دست آوردن ساقه ها کاشی را ابتدا به دو نیمه به صورت نامنظم خرد کنید ، ابزار را بر روی کاشی به گونه ای قرار دهید که امتداد هر انبر باعث به وجود آمدن یک مثلث شود ( به صورت فرضی ) کاشی را خرد کنید بدین صورت ساقه ها و برگ های اطراف گل را می توانید به دست آورید که می توان مثلثه هایی با ضلع متفاوت و کوچک تر را برای برگ ها استفاده کنید . 
 ـ برای به دست آوردن دایره با کاشی از ابعاد مربع که دارید ( کاشی کامل ، یک چهارم کاشی ، یک شانزدهم کاش ی) استفاده می شود . ابتدا مربع را به یک ، هشت ضلعی تبدیل کنید و بعد اضافات نوک تیزی که باقی مانده را بگیرید ، در این مدت یک کاشی به شکل دایره خواهید داشت . 
 
 
 ـ برای مرکز گل ها از یک شانزدهم و برای گلبرگ ها از کی چهارم استفاده کنید ، با جا به جایی رنگ ها م یتوانید گل های متفاوتی در عین حال با یک هارمونی رنگی نزدیک و آرام به وجود آورید . بریا فضای دور شاخه ها هم از یک چهارم و هم از یک شانزدهم استفاده کنید تا فضا پر شود . 
 ـ پ ساز کامل شدن ، عناصر زمینه را با کاشی بژ که بهص ورت نامنظم خرد کرده اید پر کنید ، هر چه فاصله ی کاش یها کمتر باشد ، کار زیباتر است ، همانط و که قبلا گفته شده همانند پازل باید کاش یها کنار هم قرار گیرند . 
 
 
 ـ بعد از پر شدن زمینه 24 ساعت صبر کرده تا کاملا چسب چوب خشک شود ، سپس روی آن دوغاب می دهیم . پودر خاک سنگ و سیمان سیه را با هم مخلوط کرده تا مایعی معین با چگالی بالا یا حالت ماست چکیده باشد و رو یکار بریزید بع آرامی روی آن دست بکشید تا تمام منافذ پر شده دقت کنید دور کار کاملا پوشیده شود بعد از 3 ـ 4 دقیقه اضافات را جمع کنید و بعد از 5 دقیقه کل کار را دستمال بکشید . 
 
 
همان طور که درش ماره ی قبلی هم گفته شده ، دوغاب به دلیل پودر بودن ، حالت گردی روی کاشی شما ایجاد می کند که با دستمال کشیدن بعد از خشک شدن دوغاب می توانید آن گرد را از روی کار پاک کنید . 
 پس از اتمام مراحل دوغاب چسب کاغذی را که بر روی آینه چسبانده اید را از روی آن جدا کنید

اموزش گلدان شیشه ای با شیشه های خرد                                                                                                                                                

 

لوازم مورد نیاز:

 

 

1. چسب حرارتی

2. ظرف شیشه ای دلخواه

3. رنگ اکریلیک مشکی

4. خمیر جسو

5. شیشه رنگی

6. رنگ پودری مشکی ساختمانی

مراحل کار:

 

 

1. ابتدا قطعات بزرگ شیشه رنگی را انتخاب کنید( چنانچه شیشه رنگی در اختیار نداشتید می توانید پس از چسباندن با رنگ ویترای رنگ کنید) شیشه ها به ضخامت 2 میلی لیتر باشد. شیشه ها را میان دستمال نخی یا روزنامه گذاشته و با چکش آرام ضربه بزنید تا شیشه ها خرد شود اما خیلی ریز نشود. از میان شیشه های خرد شده قطعات نیم تا 1 سانتی متری را برای چسباندن روی ظرف جدا کنید.

2. به وسیله ی چسب حرارتی شیشه های خرد شده را روی ظرف مورد نظر بچسبانید. به این شکل که چسب حرارتی را روی شیشه بزنید و بلافاصله قطعات خرد شده را به صورت منظم و به فاصله ی 2 تا 3 میلی متری روی ظرف بچسبانید یا طرحی را روی شیشه به شکل نامنظم در نظر گرفته و شیشه های رنگی را کنار هم قرار دهید.

3. برای درست کردن ملات مابین شیشه ها مقداری رنگ پودری مشکی ساختمانی را با خمیر جسو( گچ مایع که به صورت آماده در بازار موجود است) داخل ظرفی با هم مخلوط کرده تا مخلوطی کاملاً یکنواخت به غلظت ماست چکیده باشد( میزان مخلوط این دو ماده یک پیمانه جسو به اضافه ی 2 قاشق غذاخوری رنگ پودری مشکی(.

4. جسوی رنگ شده یکنواخت را بلافاصله روی تمام سطح ظرف بکشید. دقت کنید حتماً هنگام کار دستکش به دست داشته باشید، این عمل را دو بار انجام دهید تا بین درز شیشه های رنگی کاملاً پر شود.

5. بلافاصله با دستمال نخی که قبلاً با آب مرطوب کرده اید اضافه ی جسو را از روی سطح شیارهای مابین شیشه ها پاک کنید. یک روز صبر کنید تا خمیر جسو کاملاً خشک شود. چنانچه رنگ مابین درزهای شیشه، مناسب نبود می توانید با رنگ اکریلیک مشکی مجدداً رنگ کنید و با دستمال مرطوب پاک کنید.    

/ 4 نظر / 392 بازدید
مینا

با سلام آیا برای برش مربع های منظمی که تو طرحها دیده میشه از وسیله خاصی برای شکستن کاشی ها استفاده میشه؟

مرسی واقعا وقت گذاشتی دوست من

پوشا

سلام کاراتون فوق العادس!!

بهاره

سلام.کاراتون خیییلی قشنگه.میشه بگید چنتا طرح گلتونو(آفتابگردون و...) که دورگیری کردید ، دورگیریشونو با چی انجام دادین؟؟؟