نقاشی های ابرنگ زیبا از طبیعت

 

 

 

                                                                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

تکنیک های نقاشی ابرنگ                                                    

 

 

مردم اصولاً تصور می کنند تنها زمینه مناسب برای نقاشی با آبرنگ، کاغذ است. اما این تصور به هیچ وجه درست نیست. از آنجا که رنگ های آبرنگ را باید با آب ترکیب و استفاده کرد - همان طور که از نامش پیداست – کاغذ های معمولی قدرت جذب  آب را به خوبی ندارند و در نتیجه چروک می شوند و این نتیجه نهایی نقاشی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.
 
یکی از سختی های استفاده از آبرنگ، کشیدن خطوط متمایز و قابل دیدن است. بعد از خشک شدن نقاشی، خطوطی که نقاش ترسیم کرده است، آنقدر کم رنگ هستند که تقریباً دیده نمی شوند. اما مزیت این نقاشی، سریع خشک شدن رنگ های آن است. البته این سبک سختی های خودش را نیز دارد، به طور مثال اگر هنرمند دچار اشتباه بشود و خط و رنگی را به غلط ترسیم کند، بسیار سخت می تواند این اشتباه را جبران کند. اساس این نقاشی مبتنی بر آب است و اگر رنگ و آب زیادی روی مقوا یا کاغذ مخصوص قرار بگیرد باعث از بین رفتن بافت آن و خراب شدن کار می شود. 
در پایین تکنیک هایی را ذکر کرده ایم تا با کمترین اشتباه، بهترین آثار را خلق کنید.
 
ترسیم طرح، پیش از رنگ آمیزی
 
با ترسیم شکل کلی نقاشی موردنظر، می توانید میزان خطای کار خود را به حداقل برسانید.  استفاده از مداد های نرم  برای طراحی طرح اولیه بسیار عالی است زیرا اگر اشتباه کنید به راحتی می توانید آن را پاک کنید. بدون اینکه به کار خود آسیب بزنید.
 
قلم موها
 
نقاشی با آبرنگ بسیار آسان است، اما دردسرهای خاص خود را دارد. فردی که به این سبک روی می آورد باید حتما اصولی را بداند و مواردی را رعایت کند تا دچار مشکل نشود. یکی از این موارد خریداری قلم موی مناسب است. برای جلوگیری از به وجود آمدن هرگونه اشتباهی بهتر است از قلم موهای ریز و نازک استفاده کنید. استفاده از قلم موی نازک و ریز علاوه بر کم کردن ضریب خطا، از ایجاد حباب و آب گرفتن بیش از حد قلم به خود نیز جلوگیری می کند. قلم موهای بزرگ شاید به ظاهر روند کار را سرعت ببخشند اما اشکالات فراوانی نیز ممکن است به وجود بیاورند. به طور مثال، از خط های کم رنگی که با مداد ترسیم کرده ایم بیرون بزنند و ظرافت کار را از بین ببرند.
 
رقیق و غلیظ کردن رنگ
 
اگر مایل هستید نقاشی پر رنگ و لعابی داشته باشید، باید اصول رقیق و غلیظ کردن رنگ را به خوبی بدانید. منظور از رقیق و غلیظ کردن رنگ چیست؟ رقیق کردن که از نامش پیداست به روند رقیق کردن رنگ در سطح نقاشی می گویند که در نتیجه آن رد قلم موهای مختلف از روی سطح محو می شوند و در انتهای کار چیزی از آنها باقی نمی ماند.  این کار باعث می شود رنگ ها بسیار صاف و یکدست دیده شوند. البته در این تکنیک، قسمت های بالای طرح پررنگ تر و بخش های انتهایی آن کم رنگ تر هستند.
 
لعاب کاری روشی جالب در نقاشی با آبرنگ است. این تکنیک باعث غلیظ تر دیده شدن رنگ ها می شود. به این ترتیب که هنرمند برای پررنگ و تیره تر نشان دادن قسمتی از نقاشی، چندین لایه از رنگ را روی هم استفاده می کند. یعنی یک بار رنگ می گذارد و بعد از خشک شدن دوباره این کار را تکرار می کند تا جایی که غلظت رنگ به میزان دلخواه او برسد.
 
رنگ در رنگ
 
یکی از روش های بسیار رایج در نقاشی با آبرنگ، تکنیک رنگ در رنگ است. در این روش، هنرمند رنگ جدیدی را روی رنگی قرار می دهد که روی سطح کشیده شده و هنوز خیس است. این کار منجر به ترکیب و ادغام این دو رنگ با هم می شود و نمای بسیار جالبی به نقاشی می بخشد. این کار را می توان برای ایجاد کنتراست بین بخش های مختلف در نقاشی نیز می توان استفاده کرد.
 
چکاندن رنگ
 
یکی از روشهای مورد استفاده در نقاشی با آبرنگ، استفاده از روشی به نام چکاندن قطره های رنگ است. برای این روش باید رنگی را با آب آغشته کنید و روی سطحی با رنگ دیگر بچکانید و با تکان دادن صفحه، رنگ به آرامی جذب کاغذ و رنگ زیرین می شود. این نوع ترکیب  با روش رنگ در رنگ فرق دارد. در روش چکاندن قطره های رنگ، سطح مورد نظر خیلی لطیف و ظریف تغییر رنگ می دهد و کم دیده می شود. اما در روش رنگ در رنگ این کار برای کامل دیده شدن تغییر و تفاوت رنگ ها ایجاد می شود.


  
تکنیک های ابرنگ یک فرایند سه رحله ای ساده                                  

روش خیس در خشک                                                             

                                                              

نقاشی به روش خیس در خیس                                               

 

روش پرایمینگ -Priming Method- طی سال ها به وجود آمده است و در حال حاضر به دانشجویان رشته های مربوطه تدریس می شود. این روش یک فرآیند سه مرحله ای ساده اما بسیار تاثیرگذار است.
 
مرحله اول این است که قسمتی که می خواهید عمل رنگ آمیزی را روی آن انجام دهید با آب مرطوب کنید و اجازه دهید که رطوبت جذب کاغذ شود.
 
سپس وقتی که کاغذ هنوز از مرحله اول خیس است یعنی زمانی که درخشندگی سطح، تازه از بین رفته است، آن را با مقدار کمی رنگ کمرنگ که با آب شفاف رقیق شده است، رنگ آمیزی کنید.
 
در مرحله سوم و آخر از روش پرایمینگ، زمانی که رنگ قبلی هنوز خیس و درخشنده است، کاغذ را با رنگ رقیق شده رنگدانه دار رنگ آمیزی کنید. اما پیش از استفاده از رنگ های دیگر، این امر بسیار اهمیت دارد که مطمئن باشید کاغذ آبرنگ شما کاملا خشک شده است.
 
روش کار به این سادگی اما فوق العاده تاثیرگذار برای خلق آثار آبرنگ ماهرانه است.
 
استفاده از تکنیک پرایمینگ برای نقاشی های آبرنگ نتیجه بخش است زیرا این امکان را به وجود می آورد که رنگدانه ها تا آنجا که ممکن است جذب لایه های داخلی کاغذ شوند. این تکنیک در مراحل اولیه ترسیم تابلوی نقاشی مورد استفاده قرار می گیرد.
 
با ادامه کار تابلوی نقاشی، زمانی که احساس شود که عمق سایه های رنگی دلخواه در حال به وجود آمدن هستند، در مورد معدود رنگ های رقیق شده میانی از روش خیس در خیس استفاده می شود. پیش از این که جزئیات نهائی و ظریف با قلم موی خشک ایجاد شود، رنگ های رقیق شده نهایی به منظور تنظیم حرارت رنگی، عمق رنگ مایه یا در صورت نیاز تغییر رنگ، اصلاح می شوند.
 
به محض اینکه کار کامل خشک شد، از روش قدیمی قلم مو زنی خشک برای ایجاد جزئیات ظریف در جاهای لازم استفاده می شود. طبیعتا زمانی می توانید سطح قلم موزنی خشک را بشویید که بخواهید مقداری از آن را از بین ببرید. اثر قلم موی خشک روی سطح کاغذ قرار می گیرد و به آسانی هم از بین می رود. از این خاصیت می توانید به سود خود استفاده کنید اما به هر حال معمولا لایه قلم موی خشک، آخرین لایه است.
 
الیاف کاغذ در هیچ یک از مراحل کار، علی رغم استفاده از 2 الی 20 رنگ رقیق شده، مشکل به وجود نمی آورد. اگر به آثار به وجود آمده به این روش نگاهی بیندازید می بینید که این روش درخشان با شما حرف می زند.
 
در اینجا آزمایش ساده ای که شما می توانید آن را در منزل انجام دهید ارائه می کنیم. دایره های ا اینچی رسم کنید. روش پرایمینگ را در دایره اول به کار بندید در دایره دوم روش خیس در خیس و در سومی روش خیس در خشک. بهتر است برای این کار از رنگ زرد شفاف استفاده کنید تا درخشش آن را در رنگ های بعدی کنترل کنید.
 
اجازه دهید هر سه دایره کاملا خشک شوند. در صورت نیاز از خشک کن استفاده کنید. برای کنترل خشکی: به محض برداشتن حرارت خشک کن از روی کاغذ، با نوک انگشت خود کاغذ را لمس کنید، اگر سرد بود، یعنی هنوز در آن رطوبت وجود دارد، اگر مثل دمای اتاق بود، یعنی خشک شده است.
 
حال، سه دایره را با آبرنگی که با آب شفاف رقیق شده رنگ کنید. اگر از رنگ های شفاف و روش پرایمینگ استفاده کرده باشید، حرکت رنگدانه ای بسیار کمی مشاهده می کنید. روش خیس در خیس راحت تر کنده می شود و البته روش خیس در خشک خیلی آسان جدا می شود، حال رنگ های رقیق شده و ته رنگ های بیشتری را به دایره های روشنی که به روش پرایمینگ کار شده اند بیفزایید. ببینید که رنگ زرد زیرین چه درخششی پیدا کرده است.
 
در قسمت هایی که رنگمایه نهایی باید کمرنگ باشد به مقدار بسیار کم از رنگ زرد استفاده کنید. طبیعتا در قسمت هایی که رنگمایه های نهایی تیره هستند، برای اینکه رنگ زرد عمق کافی را داشته باشد و حتی در زیر تیره ترین رنگ ها هم بدرخشد، از سه یا چهار ست رنگ رقیق شده پرایمینگ استفاده کنید.
 
رنگ های زرد زیرین، ظاهر خام رنگ های به کار گرفته شده را از بین می برد و حس طبیعی و قابل لمس به آن ها می دهد.
 
 
تکنیک ابرنگ ایجاد بافت با الکل
 

وسایل مورد نیاز و مراحل انجام این تکنیک:
کاغذ آبرنگ آرشه سی پی 140، قلم موی نیم اینچی (تقریبا 2 سانتی متر)، چند عدد گوش پاک کن و مقداری الکل ایزوپروپال 91 درصد                                                                                                                                                                                        
 
 
مرحله اول: مقدار زیادی از رنگ دلخواه خود را با آب مخلوط کنید و مقادیر فراوانی از آن را روی کاغذ به کار ببرید.
 
 
مرحله دوم: پیش از چکاندن الکل، گوش پاکن را به الکل آغشته کنید و کم کم با ضربه، الکل را به رنگ رقیق شده اضافه کنید.
زمانی که الکل با رنگ تماس پیدا می کند، رنگ را پس می زند و لایه ای کمرنگ تر از آن برجای می گذارد.
از آنجا که رطوبت رنگ زیاد است، به ناچار باید مرتبا روی قسمت های باز، الکل اضافه کنید  تا سیال رنگ کنترل شود.
 
 
مرحله سوم: همزمان با خشک شدن آبرنگ، روی تمام بخش های طرح، مقادیر کمتری الکل بچکانید. تصویر در طول تبخیر الکل بهترین افکت خود را نشان می دهد.
 
 
مرحله چهارم: پس از پایان کار، نقاشی را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود.
 
 
در قسمت میانی بخش هایی که رنگ کمی کدرتر و کمرنگ تر دارند، اثری به شکل "چشم ماهی" دیده می شود.
الکل و آبرنگ به خوبی با یکدیگر مخلوط نمی شوند. نتیجه تلاش این دو، تصویری شگفت آور و زنده است که با استفاده از هیچ روش دیگری نمی توان به آن دست یافت.
"چشم های ماهی" علامت این روش است و به همین دلیل نقاشان دیگر به سرعت متوجه استفاده از این روش می شوند.
این روش را، هوشیارانه یا کاملا اتفاقی به کارگیرید.

تکنیک ابرنگ بافت با صابون

 

وقتی صابون و آبرنگ را با یکدیگر مخلوط می کنید، رنگ به گونه ای دیگر خود را نشان می دهد، به این ترتیب شما می توانید به روش خیس در خیس، طرح ها و بافت های دلخواه خود را ایجاد کنید.
 
صابون به آبرنگ جسمیت می دهد و از پخش شدن آن جلوگیری می کند و به این ترتیب طرح کشیده شده با قلم مو بدون تغییر باقی می ماند. وقتی چند بار قلم مو با رنگ ها یا به شکل های مختلف روی یک قسمت از تصویر کشیده شود، اثر حاصل طرحی مشخص خواهد بود در حالی که این طرح ها معمولا در یکدیگر ادغام می شوند. به این معنی که شما می توانید با استفاده از لایه هایی که هریک اثر جداگانه ای ایجاد می کند به روش خیس در خیس بافت مورد نظر خود را بسازید.
این روش برای کشیدن بافت سبزه، شاخ و برگ درختان یا خز مناسب است. در سطوح رنگی وسیع تر، که در آن ها طرح نهایی خشک شده بافتی با افکت دانه دار است به عنوان مثال بافت چوب، سنگ یا پوست درخت هوازده، می توانید رنگ را به این شیوه دستکاری کرده و در آن تغییراتی ایجاد کنید. گاه حباب های صابون شکسته می شوند و باعث به وجود آمدن نقاط سوزنی مانندی در رنگ می شود که به زیبایی سطح می افزاید، در صورتی که می خواهید از این حباب ها جلوگیری کنید، مخلوط را به آهستگی هم بزنید. هنگامی که صابون روی رنگ رقیق شده پاشیده شود یا با قلم مو روی آن کشیده شود، رنگ آن را پخش می کند. تنها مقدار اندکی از آن، مانع از جاری شدن و تفکیک رنگ بر روی سطوح صیقلی و چرب می شود. فقط از صابون سفید خانگی غیر عطری استفاده کنید و آن را یا با رنگ مخلوط کنید یا این که ابتدا مخلوط آب و صابون را روی کاغذ اعمال کنید.
 
نکات کلیدی
• صابون به آبرنگ جسمیت می دهد و مانع از پخش شدن آن می شود.
• می توانید صابون را با رنگ مخلوط کنید یا این که آن را روی کاغذ استعمال کنید.
• صابون اثر قلم مو را حفظ می کند و به این ترتیب از حرکات در هم قلم مو، طرح معنی داری برجای می ماند.
• در مورد بافت سبزه، شاخ و برگ درختان و خز، از چند لایه که هریک اثر جداگانه ای ایجاد می کند، استفاده کنید.
• حباب های کوچک گاه می شکنند و به زیبایی سطح می افزاید.
 
این روش ها را امتحان کنید:
با استفاده از صابون می توانید از روش خیس در خیس، بدون اینکه رنگ ها در هم ادغام شوند، استفاده کنید. نمونه های زیر را دنبال کنید تا تاثیرات این روش را مشاهده کنید.
- روش نوع اول: یک قلم مو را به دو مخلوط صابونی- در اینجا زرد لیمویی و نیلی- آغشته کنید و با آن طرح های در هم بکشید. می بینید که طرح ها یکپارچگی خود را حفظ می کنند و رنگ ها به صورت جدا از هم باقی می مانند.
- روش نوع دوم: قلم مویی را به رنگ آغشته کنید و سپس آن را در صابون مالش دهید. از مرکز کاغذ به سمت خارج یک طرح مارپیچ رسم کنید. خطی که با قلم مو کشیده می شود و از روی خطوط قبلی عبور می کند، اثر قبلی را می پوشاند و یک حرکت برگشتی تاثیرگذار ایجاد می کند.
- روش نوع سوم: با قلم مویی آغشته به رنگ سبز، خطوط یکسان و درهم بکشید. به این ترتیب بافت سبزه به طرزی عالی رسم می شود. وقتی خطوط بعدی را می کشید به عمق و فضای ایجاد شده دقت کنید.
- روش نوع چهارم: صابون را روی کاغذ استعمال کنید تا با رنگ های رقیق شده آن مخلوط شود. وقتی رنگ رقیق بعدی را روی رنگ اول کار می کنید، این دو رنگ بدون این که با هم ادغام شوند به صورت خیس در خیس، روی هم قرار می گیرند. با یک قلم موی مرطوب و تمیز، رنگ ها را در جهت مخالف از روی کاغذ پاک کنید.
- روش نوع پنجم: آب صابون را روی رنگ رقیق شده ای که روی کاغذ کار شده بچکانید و یک قلم مو را از این سو به آن سوی آن بکشید، صابون رنگدانه ها را پخش می کند و مانع از برگشت رنگ می شود.
 
پیش از این که دست به کار کشیدن تابلوی نقاشی خود شوید، این روش را روی یک تکه کاغذ امتحان کنید تا تاثیرات آن را مشاهده کنید.
 
نکته:
سیال پوشاننده ممکن است به قلم موی شما آسیب برساند، ابتدا برای این که یک لایه محافظتی ایجاد کرده باشید کمی صابون روی موهای قلم موی خود قرار دهید. پس از اتمام کار، فقط صابون را با شستشو بردارید و سیال پوشاننده باقی می ماند.
 
آموزش به صورت عملی:
منظره رودخانه
در این جا صابون پیش از کار نقاشی و نیز در خلال آن مورد استفاده قرار گرفته است. به این ترتیب می توان رنگ ها را کنترل کرد و بدون آنکه نیازی به خشک شدن آن ها باشد، می توان روی آن کار کرد.
 
 کاغذ را با آب و صابون فراوان خیس کنید. رنگ رقیق شده "سینا" - sienna - (رنگ روغنی که از خاک نپخته سینا به رنگ قهوه ای مایل به زرد تهیه می شود) را روی کل سطح تصویر به کار ببرید و برای آب و آسمان از رنگ "آبی کبالتی" - cobalt blue - استفاده کنید. آب را با رنگ "زرد اخرایی" - yellow ochre -، تیره کنید. کار را مرطوب نگه دارید و همچنان صابون به آن بیفزایید.
 
 
 تپه های دور را با "آبی سیر" -ultramarine- رنگ آمیزی کنید. قلم مویی آغشته به رنگ "سبز" را از این طرف به آن طرف زمین های دوردست و دو طرف رودخانه بکشید. منظره جلوی عکس را با رنگ قرمز روشن کار کنید.
 
 
 مسیرها را با "قرمز روشن" برجسته تر نشان دهید. با استفاده از رنگ "قهو ه ای مایل به زرد" محدوده دور و نزدیک پل ها را مشخص کنید. از آن جا که نقاشی هنوز خیس است می توانید رنگ ها را تقویت کنید، بعضی از آن ها را حذف کنید یا اینکه روی آن ها مجددا با رنگ های روشن تر یا تیره تر رنگ آمیزی کنید.
 
 
 ابرها را به رنگ "سفید چینی" و "قهو ای مایل به زرد" - Chinese white/raw sienna - با سایه های "آبی کبالت" و "قهوه ای مایل به زرد" - cobalt blue/raw siennsa - رنگ آمیزی کنید. روی رودخانه بیشتر با رنگ های "قهوه ای مایل به زرد" و "زرد اخرایی"، - raw sienna/yellow ochre - که با آبی کبالت تیره شده است، کار کنید. با قلم مو داخل رودخانه را با قرمز روشن کار کنید و در باریکه های افقی رنگ ها را پاک کنید. پل را تیره کنید و برای برجسته نشان دادن پل، به رنگ های سطح زمین، سفید اضافه کنید.

 

 

تکنیک ابرنگ  بافت با صابون روش 2  

 

                                                                                       

وقتی صابون و آبرنگ را با یکدیگر مخلوط می کنید، رنگ به گونه ای دیگر خود را نشان می دهد، به این ترتیب شما می توانید به روش خیس در خیس، طرح ها و بافت های دلخواه خود را ایجاد کنید.

 

 

 

صابون به آبرنگ جسمیت می دهد و از پخش شدن آن جلوگیری می کند و به این ترتیب طرح کشیده شده با قلم مو بدون تغییر باقی می ماند. وقتی چند بار قلم مو با رنگ ها یا به شکل های مختلف روی یک قسمت از تصویر کشیده شود، اثر حاصل طرحی مشخص خواهد بود در حالی که این طرح ها معمولا در یکدیگر ادغام می شوند. به این معنی که شما می توانید با استفاده از لایه هایی که هریک اثر جداگانه ای ایجاد می کند به روش خیس در خیس بافت مورد نظر خود را بسازید.

 

این روش برای کشیدن بافت سبزه، شاخ و برگ درختان یا خز مناسب است. در سطوح رنگی وسیع تر، که در آن ها طرح نهایی خشک شده بافتی با افکت دانه دار است به عنوان مثال بافت چوب، سنگ یا پوست درخت هوازده، می توانید رنگ را به این شیوه دستکاری کرده و در آن تغییراتی ایجاد کنید. گاه حباب های صابون شکسته می شوند و باعث به وجود آمدن نقاط سوزنی مانندی در رنگ می شود که به زیبایی سطح می افزاید، در صورتی که می خواهید از این حباب ها جلوگیری کنید، مخلوط را به آهستگی هم بزنید. هنگامی که صابون روی رنگ رقیق شده پاشیده شود یا با قلم مو روی آن کشیده شود، رنگ آن را پخش می کند. تنها مقدار اندکی از آن، مانع از جاری شدن و تفکیک رنگ بر روی سطوح صیقلی و چرب می شود. فقط از صابون سفید خانگی غیر عطری استفاده کنید و آن را یا با رنگ مخلوط کنید یا این که ابتدا مخلوط آب و صابون را روی کاغذ اعمال کنید.

 

 

 

نکات کلیدی

 

• صابون به آبرنگ جسمیت می دهد و مانع از پخش شدن آن می شود.

 

• می توانید صابون را با رنگ مخلوط کنید یا این که آن را روی کاغذ استعمال کنید.

 

• صابون اثر قلم مو را حفظ می کند و به این ترتیب از حرکات در هم قلم مو، طرح معنی داری برجای می ماند.

 

• در مورد بافت سبزه، شاخ و برگ درختان و خز، از چند لایه که هریک اثر جداگانه ای ایجاد می کند، استفاده کنید.

 

• حباب های کوچک گاه می شکنند و به زیبایی سطح می افزاید.

 

 

 

این روش ها را امتحان کنید:

 

با استفاده از صابون می توانید از روش خیس در خیس، بدون اینکه رنگ ها در هم ادغام شوند، استفاده کنید. نمونه های زیر را دنبال کنید تا تاثیرات این روش را مشاهده کنید.

 

 

 

 

- روش نوع اول: یک قلم مو را به دو مخلوط صابونی- در اینجا زرد لیمویی و نیلی- آغشته کنید و با آن طرح های در هم بکشید. می بینید که طرح ها یکپارچگی خود را حفظ می کنند و رنگ ها به صورت جدا از هم باقی می مانند.

 

 

 

 

- روش نوع دوم: قلم مویی را به رنگ آغشته کنید و سپس آن را در صابون مالش دهید. از مرکز کاغذ به سمت خارج یک طرح مارپیچ رسم کنید. خطی که با قلم مو کشیده می شود و از روی خطوط قبلی عبور می کند، اثر قبلی را می پوشاند و یک حرکت برگشتی تاثیرگذار ایجاد می کند.

 

 

 

 

 

 

- روش نوع سوم: با قلم مویی آغشته به رنگ سبز، خطوط یکسان و درهم بکشید. به این ترتیب بافت سبزه به طرزی عالی رسم می شود. وقتی خطوط بعدی را می کشید به عمق و فضای ایجاد شده دقت کنید.

 

 

 

 

 

 

- روش نوع چهارم: صابون را روی کاغذ استعمال کنید تا با رنگ های رقیق شده آن مخلوط شود. وقتی رنگ رقیق بعدی را روی رنگ اول کار می کنید، این دو رنگ بدون این که با هم ادغام شوند به صورت خیس در خیس، روی هم قرار می گیرند. با یک قلم موی مرطوب و تمیز، رنگ ها را در جهت مخالف از روی کاغذ پاک کنید.

 

 

 

 

 

 

- روش نوع پنجم: آب صابون را روی رنگ رقیق شده ای که روی کاغذ کار شده بچکانید و یک قلم مو را از این سو به آن سوی آن بکشید، صابون رنگدانه ها را پخش می کند و مانع از برگشت رنگ می شود.

 

                                                                                                   

/ 3 نظر / 1855 بازدید
مبینا

با عرض سلام خدمت استاد می خواستم من رو راهنمایی کنید که چطور مب تونم بدون رفتن به کلاس نقاشی های آبرنگم رو جذاب تر و بهتر جلوه بدم ممنون می شم اگه با لینک توی وبم راهنماییم کنید تقریبا یه جورایی ازتون خواهش می کنم . منتظرم.

مینا

عالیییییییییییییییییییییی بود.

کیمیا

[تایید][تایید][تایید][گل][گل][گل][بغل][شوخی]