اموزش ساخت بوم نقاشی

 

موزش ساخت بوم برای نگارگری ایرانی 

 
بسیاری از کارهای نگارگری به خصوص گل ومرغ باید روی کاغذ های مخصوصی کشیده شوند.این کاغذ ها باید دارای چند وی‍‍ژگی باشند:1

)قابلیت رنگ پذیری خوبی داشته باشند تا رنگ جسمی(گواش) ورنگ روحی (آبرنگ و مرکب)روی کاغذ جلوه خود را از دست ندهد.

2)باید بافت نرم و لطیفی داشته باشد تا قلم گیری و پرداز به راحتی روی ان انجام بگیرد.

3)کاغذ دارای مواد شیمیایی نباشد و پس از گذشت زمان تغییر رنگ ندهد.

به کاغذ های مخصوص گل ومرغ بوم می گویند.

انواع بوم ها سنتی

الف)بوم های روی سطح کاغذ

1)بوم ابر و باد:بوم هایی هستند که از اتفاقات رنگ روی سطح یک ماده غلیظ شده(به عنوان نقش به وجود می آیند).معمولا از نشاسته،ماست و یا لعاب بعضی از تخم های گیاهی مانند شنبلیله، اسپرزه و تخم خیار به عنوان بستر رنگ ها استفاده می شود. هم از رنگ های روغنی و هم از رنگ های گواش برای این کار می توان استفاده کرد.بوم هایی که با گواش شاخته می شوند لطیف ترند.نحوه کار به این صورت است که یک قاشق چایخوری نشاسته را در یک لیوان آب سرد حل می کنیم.بعد روی حرارت غیر مستقیم آن را می پذیم تا زمانی که رنگ آن شفاف شود و حالت چسبندگی پیدا کند.این محلول را داخل سینی پخش می کنیم تا صاف شود. بعد روی آن گواش یا رنگ روغن غلیظ شده را به صورت قطراتی می پاشیم.رنگ نباید آنقدر رقیق باشد که داخل محلول نشاسته برود.با ابزاری مانند شانه،چنگال یا یک تکه چوب رنگ را روی نشاسته حرکت می دهیم تا به فرم های دلخواه برسیم.یک کاغذ را از وسط به آرامی خم می کنیم و روی سطح سینی می خوابانیم به طوری که حباب های هوا زیر سطح کاغذ نماند.بعد سریع از یک گوشه کاغذ را بر می داریم و زیر جریان ملایم آب می شوییم. کاغذ را آویزان می کنیم تا خشک شود بعد پرس می کنیم.این بوم به علت شلوغی رنگی که دارد کمتر برای گل و مرغ استفاده می شود. بیشتر برای زمینه مینیاتور یا پاسپارتو به کار برده می شود.

2)بوم های رنگ آمیزی شده در محلول های رنگی:گاهی اوقات کاغذ آماده ای داریم که لازم است رنگ شود.رنگ انتخابی باید در کاغذ نفوذ عمقی داشته باشد تا در هنگام کار با رنگ نقاشی ترکیب نگردد و زمینه اثر از یک هماهنگی رنگی برخوردار باشد.نگارگران برای این منظور از مواد رنگ ذایی مانند چای، پوست پیاز، پوست گردو، حنا، روناس، پوست پرتقال، لبو، پوست انار، پوست بادمجان، نیل، زعفران، ختمی، پرمنگنات و....استفاده می کنند.برای رنگ آمیزی کاغذ های کوچک و متوسط آن را داخل سینی پر از محلول قرار می دهیم.برای رنگ آمیزی کاغذ های بسیار بزرگ ،کاغذ را تماما زیر آب خیس می کنیم و روی سطح موزاییک صاف و تمیزی می گذاریم بعد محلول غلیظ شده را روی آن می ریزیم.برای مقوا ماکت هم از این روش استفاده می کنیم.عیب این بوم ها این است که در برابر نور ثبات ندارند.برای ثابت کردن رنگ در مقابل تابش نور می توان از زهره گوسفند یا آب نمک استفاده کرد.

3)بوم زرک:سطح کاغذ را تیره رنگ می کنیم و بعد از خشک شدن با لعابی از نشاسته می پوشانیم و زرک(قطعات ریز شده نخ زری) را روی آن می پاشیم و بعد از خشک شدن روی آن کاغذ پوستی می گذاریم و مهره می کشیم.

4)بوم زر افشان: سطح کاغذ را تیره رنگ می کنیم و بعد از خشک شدن با لعابی از نشاسته می پوشانیم. بعد ورقه های طلای 24 عیار را داخل ظرف فلزی سوراخ سوراخ شده میریزیم و داخل آن چند ساچمه فلزی می اندازیم و روی سطح بوم تکان می دهیم. به این ترتیب تکه های طلا در اثر ضربه های داخل ظرف تکه تکه شده و از سوراخ ها روی سطح بوم می ریزند. بعد از خشک شدن این بوم روی آن کاغذ پوستی می گذاریم و مهره می کشیم.

5)بوم ساده:از چسباندن کاغذ مورد نظر به وسیله محلول نشاسته پخته و غلیظ شده روی یک تکه مقوای ضخیم یا فیبر به دست می آید.

ب)بوم های روغنی:عبارتند از سطوحی که دارای یک رنگ آمیزی خاص هستند.این سطوح قطور و تیره هستند و چون روکش روغنی داشتند در قدیم به عنوان جلد و پوشش کتاب ها استفاده می شدند و چون تماس دست با این بوم ها زیاد بوده است سطح روغنی این بوم ها آن ها را از آسیب دست محافظت می کرده است.

1)بوم زرک:سطح کاغذ را تیره رنگ می کنیم و بعد از خشک شدن روی آن لایه نازکی از روغن جلا می زنیم بعد از گذشت 20 دقیقه زرک را روی آن می پاشیم و می گذاریم خشک شود.بعد از گذشت 12 ساعت مجددا روغن جلا می زنیم و می گذاریم خشک شود.این کار را چندین مرتبه تکرار می کنیم.بعد از این که بوم کاملا خشک شد آن را سمباده می زنیم تا برای انتقال طرح واجرا آماده شود.

2)بوم زر افشان: سطح کاغذ را تیره رنگ می کنیم و بعد از خشک شدن روی آن لایه نازکی از روغن جلا می زنیم بعد از گذشت 20 دقیقه ورقه های طلای 24 عیار را داخل ظرف فلزی سوراخ سوراخ شده میریزیم و داخل آن چند ساچمه فلزی می اندازیم و روی سطح بوم تکان می دهیم. به این ترتیب تکه های طلا در اثر ضربه های داخل ظرف تکه تکه شده و از سوراخ ها روی سطح بوم می ریزند.بعد از این کار بوم را می گذاریم خشک شود. بعد از گذشت 12 ساعت مجددا روغن جلا می زنیم و می گذاریم خشک شود.این کار را چندین مرتبه تکرار می کنیم.بعد از این که بوم کاملا خشک شد آن را سمباده می زنیم تا برای انتقال طرح واجرا آماده شود.

3)بوم طلا:سطح کاغذ را روغم جلا می زنیم و بعد از 20 دقیقه ورقه های طلا را با احتیاط روی آن می چسبانیم.به صورتی که ورقه ها حدالمقدور چروک نشوند.بعد می گذاریم بوم خشک شود. بعد از گذشت 12 ساعت مجددا روغن جلا می زنیم و می گذاریم خشک شود.این کار را چندین مرتبه تکرار می کنیم.بعد از این که بوم کاملا خشک شد آن را سمباده می زنیم تا برای انتقال طرح واجرا آماده شود.

4)بوم دودی:سطح کاغذ را روغن جلا می زنیم و بعد از حدود 20 دقیقه در جایی که هوا جریان نداشته باشد از وسایل دود زا مانند چراغ گرد سوز یا شمع دود زا برای دودی کردن سطح بوم استفاده می کنیم. بعد می گذاریم بوم خشک شود. بعد از گذشت 12 ساعت مجددا روغن جلا می زنیم و می گذاریم خشک شود.این کار را چندین مرتبه تکرار می کنیم.بعد از این که بوم کاملا خشک شد آن را سمباده می زنیم تا برای انتقال طرح واجرا آماده شود.بهتر است زمینه این بوم روشن باشد اما سفید نباشد.

5)بوم طلا دودی: سطح کاغذ را روغم جلا می زنیم و بعد از 20 دقیقه ورقه های طلا را با احتیاط روی آن می چسبانیم.به صورتی که ورقه ها حدالمقدور چروک نشوند. بعد می گذاریم بوم خشک شود. بعد از گذشت 12 ساعت مجددا روغن جلا می زنیم و بعد از حدود 20 دقیقه در جایی که هوا جریان نداشته باشد از وسایل دود زا مانند چراغ گرد سوز یا شمع دود زا برای دودی کردن سطح بوم استفاده می کنیم. بعد می گذاریم بوم خشک شود. بعد از گذشت 12 ساعت مجددا روغن جلا می زنیم و می گذاریم خشک شود.این کار را چندین مرتبه تکرار می کنیم.بعد از این که بوم کاملا خشک شد آن را سمباده می زنیم تا برای انتقال طرح واجرا آماده شود.

6)بوم دلربا یا مرقش:دلربا ومرقش سنگی هایی با رگه های طلایی هستند.سنگ را پس از کوبیدن و نرم کردن در آب می ریزیم و هم می زنیم.بعد از ته نشین شدن آب گل آلود روی آن را می ریزیم و چند مرتبه این کار را تکرار می کنیم تا خاک نارنجی رنگ شود.بعد از خشک شدن پودر این سنگ را روی کاغذ روغن جلا خورده می پاشیم و می گذاریم بوم خشک شود. بعد از گذشت 12 ساعت مجددا روغن جلا می زنیم و می گذاریم خشک شود.این کار را چندین مرتبه تکرار می کنیم.بعد از این که بوم کاملا خشک شد آن را سمباده می زنیم تا برای انتقال طرح واجرا آماده شود.                                                                                                                    
نکته : می توانید از قاب های چوبی غیر قابل استفاده بعنوان چهار چوب بوم استفاده نمایید.                                                                                                          
 1. اموزش تصویری ساخت بوم نقاشی
   
  پیش فرض
  چوبها را باید بصورت تصویر زیر فارسی بر کنید ( F )

  و به این صورت باید نهایتا چوبها چیده و به هم متصل شوند


  یک آموزش تصویری پیدا کردم که امیدوارم آموزنده باشه


   
  پاسخ با نقل قول

 
 
 
 

 

/ 0 نظر / 341 بازدید