نقاشی روی شیشه

 

شیشه یکی از مناسب ترین متریال ها برای نقاشی است چراکه تنوع رنگی را به بهترین شکل به نمایش می گذارد.روشهای مختلفی برای این هنر مورد نظر است که عمومی ترین آنها روش استفاده از خمیر ویترای و رنگ آن است.ویژگی رنگ ویترای در این است که خاصیت منیر بودن شیشه را حفظ می کند یعنی عبور نور از شیشه را مختل نمی کند و شما به آسانی می توانید طرف دیگر شیشه را ببینید.

مواد و ابزار مورد نیاز:

خمیر ویترای(ترجیحا مشکی)

رنگ شیشه(رنگهای اصلی و سیاه و سفید)

طرح مورد نظر در ابعاد دلخواه(طرح باید تنوع رنگی زیاد داشته و ظریف کاری اش کم باشد.)

شیشه در ابعاد طرح

پالت رنگ وقلمو(چند سایز)

قطره چکان

روش کار:

طرح مورد نظر را زیر شیشه چسبانده و دقیقا منطبق کنید.طراحی خطی طرح را بااستفاده از خمیر انجام دهید.(دقت داشته باشید خطوط شما باید صاف و بدون خط خوردگی باشد.)در صورت خط خوردگی آنرا رها و بعد از خشک شدن خط را با کاتر بردارید.پس از خشک شدن کامل خطوط رنگهای طرح را در پالت تشکیل دهید و بادقت فضای خالی بین خطوط را رنگ آمیزی کنید.برای رنگ آمیزی بهتر است از قطره چکان استفاده شود.

این نوع نقاشی قدمتی طولانی دارد و البته کاربردهای دیگری نظیر ظروف،ویترین مغازه ها وتزئینات دارد و بسیار زیبا و جذاب است.طرح های مناسب برای ویترای شامل طرح های کارتونی،برخی مینیاتورها و ترکیب های ساده هندسی هستند.

 

نمونه های زیبایی از ویترای:

 اموزش در هنرسرای طلایه                                          

 

 سفارشات شما به صورت کلی وجزئی پذیرفته میشود.

 

سرویس جهیزیه عروس پذیرفته میشود.

 

 

 

 

 

 

اثر هنرجو خانم شکری

 


 

 

 

 

 اثر هنرجومریم ضرابی                                                                      


 

  

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

آموزش  نقاشی روی شیشه (ویترای)

     روح لطیف و زیبای شیشه این ماده را به یکی از مناسبترین ابزار برای نقاشی تبدیل کرده چراکه به دلیل شفافیتی که دارد میتواند ماهیت رنگها را همانگونه که در خور موجودیت زیبایشان است به نمایش گذارد. این نوع نقاشی قدمتی دیرینه دارد و به خاطر قدیمی بودنش روشهای مختلفی هم برای ایجاد یک اثر در این  هنر موجود است که با گذشت زمان، روشها، ابزار مورد نیازش و حتی طرحها و نقشهای آن نیز دچار تحول و پیشرفت بسیار زیادی شده، که امروزه متداولترین روش استفاده از خمیرهای دورگیر ویترای و رنگهای مخصوص نقاشی روی شیشه و طرحهای مدرن می‌باشد.

     قبل از شروع آموزش مقدماتی، لازم است تا با رنگهای متنوع و زیبای ویترای بیشتر آشنا شویم. یکی از ویژگیهای رنگهای ویترای این است که خاصیت منیر بودن شیشه را به خوبی حفظ می‌کنند و در عبور زیبای نور از لطافت شیشه اختلال ایجاد نمی‌کنند. ( حضور نور و عبور آن از این رنگها مهمترین دلیل زیبایی نقاشیهای روی شیشه محسوب می‌شود)

برای یک شروع ساده و ابتدایی به یک سری مواد و ابزار احتیاج است که شامل موارد زیر می‌باشد 

  • خمیر دورگیر ویترای

  • رنگ شیشه

  • طرح مورد نظر
  • شیشه در ابعادی که مناسب طرح باشد
  • پالت و قلمو

اولین و مهمترین کار برای شروع نقاشی روی شیشه پاک کردن سطح شیشه از هرگونه آلودگی (حتی اثر انگشت خودمان ) می‌باشد.

سپس طرح مورد نظر را انتخاب کرده پشت شیشه قرار میدهیم به طوری که کمترین جابجایی را داشته باشد، در این مرحله با خمیر دورگیر طرح انتخابی را روی شیشه میکشیم . پس از کشیدن طرح، زمانی را برای خشک شدن دورگیر اختصاص می‌دهیم که این زمان در دورگیرهای مختلف متفاوت است ولی معمولا بین 20 تا 45 دقیقه می‌باشد. پس از گذشت این زمان حالا به هیجان انگیز ترین قسمت نقاشی یعنی رنگ‌آمیزی رسیده‌ایم رنگهای مورد علاقه‌مان را البته با توجه به طرح انتخاب کرده و کار رنگ‌آمیزی را شروع میکنیم . هر بار که قلمو را به رنگ آغشته میکنید به اندازه و ابعاد طرح دقت داشته باشید چون اگر مقدار رنگ برداشته شده از طرح شما بیشتر باشد امکان جاری شدن رنگ روی قسمتهای دیگر طرح زیاد است و اگر رنگ برداشته شده با قلمو کمتر از میزان لازم باشد رد قلمو روی نقاشی شما نقش می‌بندد و هر دوی این موارد باعث ایجاد نازیبایی می‌شود.

 

 

لوازم مورد نیاز:

1- بشقاب شیشه ای
2- استنسیل
3- اسپارلکس
4- اسپری فیکس کننده ی استنسیل
5- کراکل مدیوم
6- اسپری مشکی
7- ماده ی ترک کروکدیل مشکی (Crocodile)
8- نوار چسب کاغذی
9- ابر
10- رنگ آکریلیک نقره ای

1- ابتدا طرح استنسیل را برداشته و قسمت هایی را که در اجرا لازم ندارید با چسب کاغذی بپوشانید.
2- قسمتی از طرح را که قصد دارید، طرح را روی آن بیاندازید، دقت کنید تا کاملاً طرح به ظرف بچسبد.
3- طرح استنسیل را در جای خود قرار داده و کاملا به سطح ظرف بچسبانید. دقت کنید تا کاملاً طرح به ظرف بچسبد تا در طول اجرای کار استنسیل، رنگ به بیرون از طرح نفوذ نکند و اجرای تمیزی داشته باشید.
4- مقداری اسپارکلس در پالت ریخته و با ابر روی طرح به صورت ضربه ای و از میانه به سمت خارج کار کنید. دقت داشته باشید تا اسپارکلس کل طرح را کاملاً بپوشاند.
5- بدون برداشتن استنسیل و در ادامه ی کار همان موقع مقداری رنگ نقره ای در پالت ریخته و با ابر روی سطح کل طرح استنسیل و بر روی اسپارکلس ها بزنید.
6- قبل از این که رنگ خشک شود، استنسیل را به آرامی و با دقت از روی کار بردارید و اجازه دهید تا خشک شود (نکته: توجه داشته باشید که اگر زمان دهید تا کار خشک شود، هنگام برداشتن استنسیل، طرح چاپ شده نیز با استنسیل بلند و جدا می گردد.)
7- حاشیه ی کناری ظرف را کراکل مدیوم به صورت غلیظ بزنید و اجازه دهید تا خشک شود (در صورتی که می خواهید ترک های درشت تری داشته باشید، این مرحله را می توانید دوباره تکرار کنید.)
8- رنگ مشکی کروکودیل را با قلم و یا ابر به صورت غلیظ و یکنواخت روی حاشیه ی کار بزنید و اجازه دهید تا خشک شده و ترک ها نمایان گردند.
9- هنگامی که ترک ها کاملاً مشخص و خشک شدند، پشت حاشیه ی ترک خورده را با ابر اسپارلکس بزنید تا ترک ها را بپوشاند و اجازه دهید تا کاملاً خشک شود.
10- کل سطح کار را اسپری مشکی بزنید.
11- در پایان برای ثابت کردن کار می توانید از اسپری ثابت کننده و یا ماده ی ثابت کننده سیرورنیک استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اموزش دکوپاژ روی شیشه                                                                                                                                                                                               

چاپ عکس روی شیشه     لوازم موردنیاز 1-شیشه تخت 2-طرح دلخواه کپی رنگ لیزری 3-چسب ترانسفر(ترانسفر مدیوم) 4-قلم مو سر نرم تخت بزرگ 5-قیچی 6-اسپری چسب ورق طلا 7-ورق طلا یا مس یا نقره 8-پنبه 9-کریستال سیرورنیک توجه: برای این که چاپ روی شیشه بهتر انجام گیرد و طرح مورد نظر چین یا چروک نخورد بهتراست از شیشه ی تخت استفاده کنید. 1-ابتدا شیشه خود را از دو سمت، خصوصاً پشت شیشه را به خوبی با الکل یا شیشه پاک کن و دستمال نخی تمیز کنید. 2-سپس طرح مورد نظر را به وسیله ی قیچی مناسب با سایز شیشه برش دهید. توجه داشته باشید که می توانید طرح را مقداری از سایز شیشه کوچکتر برش بزنید یا درآخر کادری طلائی یا... داشته باشید. نکته: بهتراست از طرحی برای چاپ استفاده کنید که دارای کنتراست رنگ(تضاد تیرگی و روشنی) بیشتری باشد تا بعداز چاپ (دکوپاژ) کم رنگ به نظر نرسد. 3-به وسیله قلم مو سرتخت نرم، چسب ترانسفر رابه روی سطح طرح رنگی بکشید وتمام سطح آن را به صورت رفت و برگشتی آغشته به چسب کنید.سپس بلافاصله طرح را از سمت روی رنگی آن که آغشته به چسب است به پشت شیشه بچسبانید، با دقت و حوصله اضافه چسب و حباب هوا را از زیر طرح به وسیله ی ماساژ انگشت خارج کنید(نگران چسب های خارج شده از طرح نباشید، چرا که می توانید با دستمال نم دار به آرامی گوشه های طرح را پاک کنید یا پس از خشک شدن چسب با دقت به وسیله ی نوک کاتراضافه ی چسب های خشک شده را بتراشید). 4-بعد از گذشت چند ساعت که چسب و طرح کاملاً خشک شد؛ شیشه را از پشت زیر شیرآب کم، حدود 2 دقیقه نگه دارید. با توجه به تغییر رنگ کاغذ(سفید به خاکستری) متوجه نفوذ آب به داخل کاغذ خواهید شد. سپس به آرامی به صورت دورانی بادست پشت کاغذ بکشید تا کم کم کاغذ حالت فتیله به خود بگیرد یا اصطلاحاً چروک شود. این کار را با احتیاط به نحوی ادامه دهید که یک لایه سفید رنگ از پشت کاغذ برداشته شود و تصویر نمایان شود(مراقب باشید تا تصویر پاره نشود، چرا که کاغذ بر اثر خیس شدن نرم می شود و چسب زیر آن خیس می خورد). 5-پس از خشک شدن نم کاغذ، به وسیله ی دستمال نم دار تمیز، دور شیشه را که بر اثر فیتیله کردن کاغذ لکه دار شده، پاک کنید و اسپری چسب ورق طلا را با فاصله ی حدود 30 تا 40 سانتی متر پشت شیشه بزنید و چند ساعت صبر کنید. 6-سپس به آرامی ورق طلا یا مس یا نقره را به دلخواه خود پشت شیشه بچسبانید و با پنبه پشت آن را بکشید تا صاف شود(لازم به ذکراست که به جای ورق طلا می توانید از اسپری طلایی یا... و یا رنگ های آکریلیک یا ویترای روشن استفاده کنید). 7-سرانجام بعد از خشک شدن ورق طلا یا رنگ پشت شیشه، می توانید از ماده کریستال سیرورنیک برای ثابت کردن استفاده کند. در صورت دلخواه می توانید بعد از خشک شدن سیرورنیک پشت شیشه را بست بزنید و روی دیوار نصب کنید. شما از طریق این تکنیک می توانید عکس ها و تصاویر مورد علاقه خود و دیگران را روی شیشه چاپ و دکوپاژ کنید و هدیه دهید.امیدوارم لذت ببرید

  

 

 

 

اموزش نقاشی روی شیشه هنرجویان                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

اموزش نقاشی  ظروف

 

لوازم مورد نیاز

 

1. رنگ جوهری قرمز (قابل تهیه از فروشگاه های لوازم هنری فروشی(
2. رنگ جوهری طلایی یا زرد
3. تینر فوری
4. قلم مو
5. شیشه شور یا الکل ایزوپروپیل
6. اسپری ورق طلا
7. ورق طلا
8. رنگ اکرولیک طلایی

 

مراحل ساخت:
 

1. ابتدا ظرف مورد نظر را با الکل تمیز کنید. (ظرف ترجیحاً صاف و بدون برجستگی باشد).


2. رنگ جوهری قرمز را با قلم مو کامل به پشت ظرف بزنید و بگذارید تا خشک شود
3. در مرحله ی بعد با یک قلم موی تمیز، تینر را به صورت قطره ای و نامنظم روی کار بپاشید تا حلقه های دایره وار شکل می گیرد
4. رنگ جوهری طلایی را با قلم مو بین رنگ های قرمز بزنید.


5. وقتی که رنگ کاملاً خشک شد، ظرف را اسپری ورق طلا بزنید و کار را ورق طلا کنید و روی ورق را رنگ اکرولیک طلایی بزنید. در پایان پشت کار را با سرونیک ثابت کنید.                                                                                              .                                                                                         
                              اموزش تکنیک زرافشان لاینر 

لوازم مورد نیاز
 

ظرف شیشه ای 
لاینر طلایی 
رنگ ویترای پایه تینر قهوه ای 
قلم موی سر تخت نرم 
طرح به دلخواه

1. ابتدا طرح مورد نظر را پشت شیشه قرار دهید، برای سهولت در کار می توانید طرح را با چسب کاغذی پشت شیشه نصب کنید
2. لاینر را به صورت عمودی روی شیشه قرار دهید، تیوپ را بین انگشتان شست و اشاره نگه دارید و به آرامی روی آن فشار دهید تا مایع داخل تیوپ روی شیشه ریخته شود

3 . بعد از اتمام کار با لاینر ، 5 تا 7 ساعت صبر کنید تا مایع اکلیلی کاملاً خشک شود
4 . به وسیله ی قلم موی نرم روی کل ظرف را با رنگ ویترای بپوشانید. 3 ساعت صبر کنید بار دیگر این کار را تکرار کنید تا رنگ آمیزی کاملاً یکدست شود
نکته : رنگ ویترای حلال تینر، یک ثابت کننده محسوب می شود. ولی در صورت نیاز می توانید از کریستال سیرورنیک یا اسپری کیلر استفاده کنید.

اموزش نقاشی روی شیشه

                                                                                                               

 

 

لوازم مورد نیاز:

 

 

1. لاینر طلائی یا نقره ای

2. شاپان

3. الکل ایزوپروپیل

4. ورق طلا

5. چسب ورق طلا

6. رنگ طلائی آکریلیک

7. قلم مو

نکته:

 

 

ورق طلا، نقره و... محافظ خوبی برای ظروف نیست و بسیار ضربه پذیر است. بنابراین برای محافظت آن در پشت ظروف شیشه ای بهتراست رنگ آکریلیک بزنید تا محافظ مناسبی از نظر ضربه باشد.

1.ابتدا ظرف را با شیشه پاک کن یا الکل تمیز کنید. توسط لاینر اکلیلی طلائی یا نقره ای که آن را خوب تکان داده اید و داخل شیارهای ظرف بکشید (ظرف حتماً شیار دار یا طرح دار باشد). دقت کنید که لاینر را در جهات مختلف بکشید. بگذارید کاملاً خشک شود.

2.شاپان (قیر مایع) را توسط قلم مو روی شیشه با قلم مو بزنید، دقت کنید که تمام سطح شیشه از شاپان کاملاً پوشیده شود.

3. توسط دستمال تمیزی بعضی از قسمت های شیشه را پاک کنید (این عمل را بلافاصله انجام دهید تا بتوان شیشه را پاک کرد) دقت کنید همه ی شیشه پاک نشود. فقط بعضی قسمت ها پاک شود. بگذارید کاملاً خشک شود.

4. ابر را به چسب ورق طلا آغشته کرده و تمام سطح آن را چسب بزنید چند ساعتی برای خشک شدن کامل چسب زمان دهید.

5. تمام سطح شیشه را کاملاً با ورق طلا ورق کنید تا کاملاً پشت شیشه را پوشش دهید.

6. پس از خشک شدن، ورق تمام پشت سطح ورق را با رنگ آکریلیک کاملاً رنگ کنید.

7. درانتها برای محافظت از شیشه با ماده ی کریستال سیرورنیک پشت شیشه را ثابت کنید. در انتها پس از خشک شدن لبه های کار را با کاتر تمیزکنید.

 

اموزش شیشه طرح دار

 

 

لوازم مورد نیاز:
 
 
 شیشه طرح دار
 رنگ ویترای پایه تینر آبی فیروزه ای
 قلم مو
 ورق طلا
 اسپری چسب ورق طلا
 کریستال سیرورنیک
 شاپان( قیر مایع) قهوه ای
 
مراحل کار:
 
 
 ابتدا شیشه را با الکل یا شیشه پاک کن کاملاً تمیز کنید تا هیچگونه مواد زائدی نداشته باشد، سپس توسط قلم مو، شاپان( قیر مایع) را به همه ی سطح شیشه بزنید تا کاملاً رنگ بگیرد( در اینجا از شاپان قهوه ای استفاده شده است).
 پس از چند لحظه( حدود 3 الی 4 دقیقه) توسط دستمال نرم به آرامی سطح شیشه را پاک کنید. این عمل بسیار آرام انجام گیرد تا همه ی رنگ از روی شیشه پاک نشود. بگذارید کاملاً خشک شود.
 پس از خشک شدن کامل شاپان( حدود 12 ساعت) با قلم موی نرم رنگ ویترای آبی فیروزه ای را روی بعضی برگ ها به انتخاب خود بزنید سپس بگذارید کاملاً خشک شود.
 توسط اسپری چسب ورق طلا( چنانچه اسپری در دسترس نداشتید می توانید از چسب ورق طلا مایع و ابر این عمل را انجام دهید) تمام سطح شیشه را چسب بزنید و به مدت 3 الی 4 ساعت بگذارید کاملاً خشک شود. سپس ورقه طلا را به آرامی روی شیشه بگذارید.
 توسط دستمال کاغذی، یا ابر یا پنبه ورق طلا را کاملاً به سطح شیشه بچسبانید و همه ی شیشه را ورق کنید. در انتها پس از پوشش کامل سطح شیشه با ماده ی کریستال سیرورنیک پشت شیشه را برای شستشو ثابت کنید. 
اموزش ورق طلا روی شییشه                                                                                                           
ورق طلای چروک ( با رنگ ویترای )

 


ورق طلای چروک ( با رنگ ویترای )
ورق طلای چروک ( با رنگ ویترای )   نویسنده: شهره کلوانی (عقابی)   لوازم مورد نیاز:   1ـ رنگ ویترای پایه تینر 2 ـ ورق طلا یا نقره یا مس 3 ـ رنگ اکریلیک مشکی یا اسپری مشکی 4 ـ قلم مو 5 ـ ثابت کننده 6 ـ شیشه مورد نظر 

1 ـ ابتدا شیشه ی مورد نظر را کاملا با شیشه پاک کن یا الکل پاک کنید. سپس رنگ ویترای پایه تینر را توسط قلم مو روی سطح شیشه بزنید ( دقت کنید این عمل را به شکل منقطع انجام دهید یعنی ابتدا قسمتی را رنگ زده تکنیک را اجرا کرده و مجدداً قسمت بعدی را رنگ کنید ) . 2 ـ قبل از خشک شدن رنگ ، بلافاصله ورق طلا یا مس را روی سطح رنگ شیشه قرار داده و چروک های کوچکی با دست روی آن ایجاد کنید . سپس مجددا قسمت دیگری از شیشه را رنگ کرده و همین عمل را تکرار کنید تا تمام سطح شیشه پر شود . 

3 ـ به مدت 3 الی 4 روز بگذارید تا رنگ شیشه خشک شود ( زمان خشک شدن رنگ ویترای با این تکنیک طولانی است) سپس توسط رنگ اکریلیک مشکی یا رنگ ویترای پایه تینر مشکی ما بین درزهای باقی مانده را رنگ کنید تا ظاهری تیره و روشن به خود بگیرد. بگذارید کاملا خشک شود . 4 ـ در انتها از ثابت کننده ها ( کریستال سیرورنیک ) برای ثبات کار استفاده کنید . 
/ 9 نظر / 3402 بازدید
سحر

دوست عزیز تمی که واسه وبلاگت گذاشتی خیلی تیره است و این اجازه خوندن مطالب رو که گذاشتی به ما نمیده بابت این همه هنری هم که داری باید یه احسنت بزرگ به شما گفت [دست]

ساناز

سلام خانوم. مرسی از وقتی که گذاشتی و آموزشاتونو برای ما بی هنر ها به نمایش درآوردید. من ویترا کار میکنم . کلاس نرفتم و همینجوری شروع به کار کردم. ممنون میشم به سایتم بیاید و نظرتونو راجع به کارام بگید. [چشمک] راستی من رنگ ویترا رو مستقیم استفاده میکنم . با چیزی قاطیش نمیکنم. دلیل اینکه خوشگل نمیشه همینه؟

رویا

سلام ممنون خیلی استفاده کردم فقط می خواستم بدونم برای استفاده از رنگ ویترای حتما باید با تینر بی بو رقیق بشه ؟رنگها کمی چسبندگی دارند یا سفت هستند لازم هست که این کارو بکنم؟

مانیا

سلام کارهاتون خیلی زیبا هستن ، منم تازه شروع به کار ویترای کردم خوشحال میشم به وبلاگم سر بزنید و نظرتون رو بگید....

مهتاب آسمان

سلام خوبین؟ کدوم کارها مال خودتونه خیلی قشنگن. راستی عکس کارهات رو در در سایتی آپلود می کنی. من هرچی آپلود کردم بعد مدت کوتاهی حذف شد از صفحه وبلاگم پاک شد. آدرس سایت آپلودت چیه؟ lراستی منم کار ویترای دارم بیا ببین

مریم

فوق العاده وبسیارزیبا

فرید عطاالهی

سلام من برای تولید یه کالای ویترای دنبال کسایی هستم که ویترای کار کنن و ساکن تهران و اطراف تهران باشن، دیدم شما این کارو میکنید خواستم ببینم اگه مایل به کار کردن و همکاری هستین یا همینجا یا به ایمیلم یه مسیج بدین. فرید عطاالهی fareed.ataa@yahoo.com

بانو هستی

همش عالییییییییییییییییییییییییییییییییی بود[لبخند] دوست دارم منم مث شماها بهتر یادبگیرم به وبلاگم سر بزنید میبینید کارامو ولی این کارا رو خودم تویه خونه کشیدم و کلاس نرفتم