اموزش وسفارش نقاشی وهنرهای دستی در هنرسرای طلایه اموزش نقاشی روی پارچه - نقاشی برجسته
نقاشی برجسته

اموزش نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

چاپ روی لباس

مواد لازم برای نقاشی روی پارچه


رنگ اکریلیک

چسبdm5

بیندر

شابلون

اتو

پودر صدفی

اکلیل

مواد پفکی یا اورینت


توضیحات


رنگهای اکریلیک به صورت متالیک-صدفی-فسفری و ساده در بازار موجود است که شما بنا به سلیقه و طرح خود ان را انتخاب می کنید.برای رقیق کردن رنگ از آب استفاده می شود.


بیندر جهت تثبیت کردن رنگ روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.بیندر را باید با رنگ مخلوط و از ان استفاده کرد.


چسب dm5 چسبی است که بعد از خشک شدن بی رنگ می شود و برای برجسته کردن کار استفاده می شود.


اورینت خمیری است که برای برجسته کردن کار استفاده می شود. به جای ان می توان از مواد پفکی هم استفاده کرد.


اتو
 برای ثابت شدن رنگ باید در انتها کار را از پشت اتو کرد.در صورت ممکن نبودن می توان از سشوار نیز استفاده کرد.


چاپ دستی روی لباس، روشی است که  خودت روش چاپ کنی بهترین روش چاپ سیلک هست و با رنگ مخصوص پارچه روی لباس چاپ کنی البته ناگفته نمونه استفاده از این چاپ نیاز به تجربه داره یعنی حداقل چند هفته طول میکشه تا شما به نتیجه دلخواه برسی

این هم توضیح چاپ سیلک

چاپ سیلک اسکرین یا «چاپ سیلک» روشی برای چاپ تصویر است. در این روش از پارچه با توری با سوراخهای بسیار ریز استفاده میشود. توری در قابی ثابت میشود. تصویر مورد نظر روی این توری نقش میشود. سپس بخشهایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با  ماده ای مسدود کننده مانند موم پوشیده میشود. این قاب توری را در این حالت شابلون یا کلیشه مینامند. سپس مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلطک به سطح چاپ شونده منتقل می*کنند. رنگ یا مرکب فقط از بخشهایی که مسدود نشده یه کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل میشود و تصویر روی آن ظاهر میگردد.

با این روش میتوان بر روی مواد مختلف چاپ های تک رنگ یا چندرنگ صورت داد. با سیلک اسکرین میتوان روی انواع مواد مانند پارچه و چینی و سرامیک و فلز و غیره تصویر چاپ کرد. با چاپ سیلک میتوان روی اجسام با شکلهای مدور و غیر مسطح نیز چاپ نمود که از این نظر در بین روشهای چاپی منحصر به فرد است. این نوع چاپ برای چاپ تبلیغی بر روی اشیای گوناگون مثل تقویم و سررسید و لیوان و کاغذ بکار میرود.

چاپ سیلک سابقه ای چند هزار ساله دارد و گفته میشود که در ژاپن اختراع شده است.
======
بعد  شما میتونی به سه مدل این کار را بکنی روش اول که کم خرج تره شما باید توری را تهیه کنید و به چهار چوب بزنید و طرح مورد نظر خودتون را با کاغذ یا موقا در بیارید و بزاریر رو طوری بعد از کشیدن یک بار رنگ کاغذ یا مقوا به طوری میچسبه و حدود 20 تا چاپ اگه جنس مقواش خوب باشه جواب میده
=====
روش دوم اینه که شما لاک مخصوص این کار را بخری و با اون سوراخ های طوری را پر کنی تا به طرح مورد نظرت برسی این کار تعداد زیادی کار را جواب میده یعنی میشه خیلی تکثیر کرد ازش و بعد از تموم شدن با تینر و آب لاک را از طوری از ین می برید
=====
روش سوم پر هزینه ترین اما دقیق ترین هست اینه که شما کل طوری را با لاک پر میکنید و بعد لاک حساس به نور را در تاریکی به اون میزنید و طرح را روی کاغذ کالک میکشین و میزارین رو میز نور چهار چوب هم روی میز نور قرار میدین و میز نور را روشن میکنین برای مدت چند دقیقه بعد توری را می شورین و طرح مورد نظر شما روی اون افتاده البته بگم که طرح حتما باید نقطه نقطه باشه تا نتیجه خوبی بگیرینبقیه در ادامه مطلب


 اموزش نقاشی وطراحی ونقاشی برجسته در هنرسرای طلایه                        برای دیدن ادامه تصاویر به صفحه اصلی وبلاگ مراجعه شود.     


 نقاشی روی پارچه

 

لوازم مورد نیاز 
- رنگ اکریلیک یا رنگ مخصوص پارچه
در رنگ های قرمز ،آبی ، مشکی ، قهوه ای ، نقره ای ،
سبز و سرخابی 
- اورینت یا رنگ سفید اکریلیک 
- قلم موی سرگرد آبرنگ در شماره های 000و 1
- پالت گواش 
- چسب DM5
- مداد رنگی 
- پارچه در رنگ و ابعاد مورد نظر 
بیشتر بدانید : 
1- برای ساخت رنگ نقره ای براق باید حتماً به همراه رنگ اکریلیک نقره ای چسب DM5 و پودر نقره ای استفاده کنید . میزان DM5 به کار گرفته شده بستگی به ضخامت پارچه دارد . هرچه پارچه ضخیم تر باشد ، میزان DM5 بیشتری استفاده کنید . لازم به ذکر است که DM5 بین یک تا سوم تا یک واحد رنگ اکریلیک نقره ای سفید است . هرگز DM5 از رنگ اکریلیک بیشتر نمی شود . 
برای ساخت رنگ نقره ای 1 واحد رنگ اکریلیک نقره ای را با یک سوم واحد DM5 در یک خانه پالت مخلوط کرده سپس یک قطره از مخلوط مذکور را در یک خانه دیگر پالت قرار داده ، پودر نقره ای به آن اضافه کنید .

 
 

 
2- در کارهای سایه دار بر روی پارچه های بافت معمولی مانند تترون ، پاناما، کتان ، ترگال ابتدا اورینت یا رنگ سفید اکریلیک را در یک خانه از پالت رقیق کرده به طوری که غلظت آن شبیه به ماست رقیق شود . به عنوان زیر کار ، از آن استفاده کنید تا بتوانید رنگ مورد نظر را به راحتی در جای مربوطه قرار دهید .
 
3- در هنگام سایه زدن باید سرعت به حدی بالا باشد که تا زمانی که اورینت خیس است تیرگی و روشنایی در هم ادغام گردند . 
4- در کارهای سایه دار دقت کنید قرار گیری تیرگی در نقاط زیر الزامی است .: 
 
 
 
الف) در چین خوردگی ها و برآمدگی ها به این صورت که سطح هرچه به منبع نور نزدیک تر باشد روشن تر و هرچه از آن فاصله داشته باشد تیره تر می گردد . مثلاً در یک توپ با فرض اینکه منبع نور دقیقاً روبه روی توپ باشد ، مرکز دایره نشان دهنده توپ روشن و هرچه به سمت محیط می روید تیرگی بیشتر می شود . 
ب) هرگاه سطحی روی سطح دیگر قرار گیرد . سطح فوقانی بر روی سطح زیرین سایه ایجاد می نماید . پس تیرگی ناشی از سایه سطح فوقانی در سطح زیرین اعمال می گردد . 
 
 
 
5- هر چه رنگ و اورینت بیشتر به داخل پارچه نفوذ کند . کار شما ارزش بیشتری دارد . چرا که در شستو شو از مقاومت بالاتری برخوردار است . برای انجام کار با ارزش بهتر است هم در غلظت مواد قرار گرفته بر روی پارچه دقت لازم را مبذول نمایید و هم مواد را درست با قلم مو بر روی پارچه ماساژ دهید . 
 
 
 
6- در سایه زدن چون باید تا اورینت خیس است تیرگی ها را به حرکت درآورید . پس اگر سرعت عمل کافی ندارید بهتر است (بخشی از) سطح را از اورینت بپوشانید و تیرگی همان قسمت را قرار دهید و بعد سراغ قسمت های دیگر بروید . مثلاً در همین کار اول یک چهارم کلاه را با اورینت بپوشانید سایه ها را اعمال کنید و بعد قسمت های دیگر . 
 

 
7- تا قبل از رنگ آمیزی صورت بهتر است زیر پارچه یک کاغذ وجود داشته باشد برای اینکه طرح شما خراب نشود بهتر است از یک کاغذ سفید A4 استفاده کنید . 
1- پس از قراردادن طرح مورد نظر زیر پارچه و سنجاق کردن آن ،جزئیات طرح را به کمک مداد رنگی روی پارچه پیاده کنید . 
2- اورینت رقیق را بر روی سطح مورد نظر قرار داده ، رنگ تیره مربوطه را که در اینجا سرخابی است در محل چین خوردگی های کلاه قرار دهید . حال تیرگی را به آرامی و با حرکت دورانی قلم مو به داخل روشنایی که در اینجا همان اورینت است ببرید . به منظور محو کردن خط تیرگی ، حرکت دورانی قلم موی تینر را از اورینت به سمت تیرگی انجام دهید . این حرکت بسته به سطح تیرگی فقط در یک محدوده تقریباً یک میلیمتری تا نیم سانتیمتری انجام شود . در غیر اینصورت اورینت روی تیرگی را پوشانده و آن را مات می نماید . 
 

 
3- رنگ قرمز 80% سرخابی 18% ، آبی 10 % ، مشکی 2 % به اندازه نوک سوزن ،با هم مخلوط کنید تا رنگ زرد مشکی متمایل به بادمجانی بدست آورید . حال قلم موی شماره 000 را به رنگ مذکور آغشته کرده ، قلم گیری دور کلاه و خطوط چین خورده داخل کلاه را با ظرافت انجام دهید . در تمام قلم گیری ها قلم مو عمود به پارچه قرار گیرد . 
4- رنگ آبی 90 درصد را با مقدار کمی قرمز درصد مخلوط کرده تا رنگ آبی متمایل به بنفش گردد . تیرگی ها را در تمام قسمت هایی که چین خوردگی دیده می شود یا سطحی روی سطح دیگر سایه انداخته است قرار داده و باز هم حرکت دورانی قلم مو از تیرگی به روشنایی و بعد حرکت دورانی قلم موی تمیز از روشنایی به تیرگی را انجام دهید .
 

 
 
5- رنگ نقره ای را به ترتیبی که در نکته ها آمده است درست کنید و دایره ها یا ستاره هایی را با این رنگ بر روی هر قسمت از نقاشی خود که می خواهید ترسیم نمایید . 
6- همواره قلم گیری دورکار را با رنگ چند پره تیره تر از رنگ زمینه انجام دهید که در اینجا سورمه ای (رنگ آبی +مشکی ) است . 
7- در ترسیم مو ، قلم مو را به اورینت آغشته کرده ، به روی فوق سر خوابانده کم کم قلم مو را به صورت عمود به حرکت درآورید . 
 
 
به این ترتیب خطوط سفیدی خواهید داشت که در قسمت فرق سر ضخیم تر و هرچه از آن فاصله می گیرد نازکتر می شود . حتماً برای اینکه تار موها خوش حالت شود به مچ دست خود حرکت های دهید تا خطوط حالت هلال به خود گیرد . 
8- قلم مو را به رنگ قهوه ای آغشته کرده خطوطی مانند آنچه که در بالا گفته شد ولی نازک تر ترسیم کنید . 
 
 

 
9- قلم مو را به رنگ قهوه ای سوخته (قهوه ای 80% + مشکی 15% و کمی قرمز 10% ) آغشته کرده باز هم خطوطی شبیه به دو مرحله قبل ولی با ضخامت کمتر ترسیم کنید . 
10- قلم مو را به رنگ مشکی آغشته کرده حرکت فوق را انجام دهید . 
11-در قسمت هایی که دسته ای از مو پیچش منظمی دارد به این ترتیب عمل کنید که با قلم موی آغشته به رنگ سفید از سمت راست به چپ و یا از سمت چپ به راست خطوط هلالی را با یک ضخامت ترسیم کنید .
 

 
12- قلم مو را به رنگ قهوه ای و قهوه ای سوخته آغشت کرده و حرکت فوق را تکرار کنید تا سطح کاملاً پر از خطوط ظریف در رنگ های فوق گردد . سپس قلم مو را به رنگ مشکی آغشته کرده ، پایین هر پیچش از دسته های مو را با خطوط ظریف تیره تر نمایید تا تیرگی ناشی از سطح فوقانی بر روی سطح زیرین لحاظ گردد . 
13- قلم مو را به رنگ قهوه ای سوخته آغشته کرده ، در انتهای آخرین پیچش مو ، با ظرافت نوک مو را ترسیم نمایید . 
14- مردمک چشم را به رنگ مشکی درآورده قلم گیری کلیه قسمت های چشم را انجام دهید .
 

 
 
15 - اورینت را در فاصله بین مردمک و خط قلم گیری شده قرار دهید . رنگ سبز یا هر رنگ دیگری که برای چشم مورد نظر شماست را به عنوان تیرگی دور مردمک و دور خط بیرونی چشم از داخل قرار دهید و باز این دو رنگ را طبق آنچه که در مراحل فوق گفته شد با ظرافت بیشتر درهم ادغام نمایید . 
16- برای نشان دادن برق چشم راست ، اورینت غلظ را به صورت یک نقطه در سمت چپ مردمک بر روی رنگ سبز قرار دهید . در وسط مردمک بر روی رنگ مشکی هم یک نقطه سفید قرار دهید . 
17- برای نشان دادن برق چشم چپ ، اورینت غلیظ را باز هم در سمت چپ مردمک بر روی رنگ سبز به صورت یک نقطه قرار دهید . 
18- پس از انجام قلم گیری با رنگ مشکی مژه ها را به صورت نیم هلال بالای چشم روی محیط دایره شروع کرده و به وسط محیط دایره ختم کنید . در چشم سمت راست روی محیط از بالا به سمت راست و در چشم سمت چپ روی محیط از بالا به سمت چپ ، مژه ها ترسیم شوند . حتماً مژه ها از بالا به سمت گوشه بلندتر شود . 
19- قلم گیری دور لب را با رنگ زرشکی انجام دهید . به غیر از وسط همه سطح را با رنگ قرمز بپوشانید . 
20- محل قرار گیری دو لب روی هم و گوشه های لب را با رنگ زرشکی تیره تر نمایید و بر روی برجستگی های لب بالا به صورت هلال های موازی لب ، دو خط سفید و بر روی لب پایین یک خط سفید ترسیم کنید .

 
 
 
21- بینی را با رنگ قهوه ای سوخته قلم گیری نموده ، سوراخ بینی را با رنگ قهوه ای سوخته بپوشانید . 
22- برای رنگ آمیزی صورت بهتر است پارچه روی کارگاه قرار گیرد تا با فاصله گرفتن پارچه از روی سطح ، از لک شدن رنگ ها بر روی پارچه شود . اورینت را خیلی رقیق تر کرده ، روی بخشی از صورت قرار دهید . سایه مو را روی صورت لحاظ کنید . برای اینکه رنگ پوست لطیفی داشته باشید بهتر است رنگ یاسی (قرمز 23% + آبی 7% سفید 70% ) سایه ها را اعمال کنید و بعد با رنگ پوست سایه کوتاهتری روی کار بیاورید . 
23- برای ساختن رنگ پوست یک رنگ قهوه ای از ترکیب دو رنگ قرمز 70% و سبز 30% با میزان قرمز بیشتر بدست آورید . 
 
 

 
در یک خانه پالت مقداری اورینت یا رنگ سفید را رقیق نموده ، قهوه ای فوق الذکر را به آرامی به آن اضافه کنید . دقت کنید که رنگ مذکور متمایل به رنگ پوست مورد نظر هست یا خیر . اگر می خواهید قرمزتر شود ، مقدار کمی قرمز ، اگر می خواهید زردتر شود مقدار کمی زرد و اگر خیلی صورتی است و می خواهید گرم تر شود مقدار کمی از رنگ سبز را به آن اضافه کنید . 
رنگ پوست ساخته شده را پس از رنگ یاسی که بر روی زمینه زده شده است به صورت کوتاهتر روی قسمت هایی که مو روی آنها سایه انداخته ، قرار دهید به طوری که یاسی هم از زیر آن پیدا باشد . 
 

 
 
24- تیرگی های صورت را در پشت چشم زیر و کناره بینی ، خط بالای لب به سمت بینی ، کناره های لب ، زیر چانه به همان روش گفته شده یعنی ابتدا رنگ یاسی و بعد رنگ پوست قرار دهید و محو کنید . 
25- برای حجم دادن به بینی از کناره های بینی تیرگی قرار داده شده را به سمت دو ضلع پهلویی بینی گسترش داده و خط وسط بینی را کاملاً سفید نگه دارید . . 
 
 

 
26- برای قرمز کردن لپ ها از رنگ (سرخابی 10% +قرمز 40% + سفید 50% ) صورتی متمایل به سرخابی ساخته و به صورت یک دایره روی لپ قرار داده و مانند آنچه در سایه زدن قسمت های قبل توضیح داده شد . از تیرگی به روشنایی و از روشنایی به سمت تیرگی به روشنایی به سمت تیرگی قلم مو را حرکت دهید . 
27 - گل ها و برگ های روی کلاه را هم با اورینت پر کرده و بعد تیرگی ها را اعمال کنید . در قسمت وسط گل می توانید نقطه های ریزی به رنگ قلم گیری دور گل قرار دهید . حتماً قلم مو را برای ترسیم نقاط ریز عمود نگه دارید . در تمامی کارهای انجام شده با رنگ های مخصوص پارچه و اکریلیک ،حتماً در انتهای کار باید پارچه نقاشی شده ، از پشت با اتوی خشک حرارت ببینید تا رنگ ها ثابت شوند .
                                                                                                                             
 
Photo: ro mizi
                                                                                                                                                                                                                                             
طراحی روی پارچه                                                                                                                           
                                                                                                                              


مواد مورد نیاز برای طراحی و نقاشی روی پارچه و ...

رنگ اکریلیک

چسبdm5

بیندر

شابلون

اتو

پودر صدفی

اکلیل

مواد پفکی یا اورینت

توضیحات

رنگهای اکریلیک به صورت متالیک - صدفی - فسفری و ساده در بازار موجود است 

که شما بنا به سلیقه و طرح خود آن را انتخاب می کنید.

برای رقیق کردن رنگ از آب استفاده می شود.

بیندر جهت تثبیت کردن رنگ روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.

بیندر را باید با رنگ مخلوط و از آن استفاده کرد.

چسب dm5 چسبی است که بعد از خشک شدن بی رنگ می شود 

و برای برجسته کردن کار استفاده می شود.

اورینت خمیری است که برای برجسته کردن کار استفاده می شود.

به جای آن می توان از مواد پفکی هم استفاده کرد.

اتو برای ثابت شدن رنگ و باید در انتها کار را از پشت اتو کرد.

در صورت ممکن نبودن می توان از سشوار نیز استفاده کرد.

==============================================

باید از رنگ اکریلیک مخصوص پارچه استفاده کرد.

میشه هم بیندر و هم dm5 استفاده کرد.

رنگ اکرولیک رو با مقداری چسب dm5 مخلوط کنید.

طرح رو روی منطقه ی مورد نظر بکشید.

بعد با رنگی که آماده کردید رنگ کنید.

اگر خواستید طرحتون برجسته بشه از مواد پفکی استفاده کنید.

یک واحد مواد پفکی و دو واحد چسب dm5 .

هر چه پارچه ضخیم تر باشه چسب بیشتری 

و هر چه نازک تر بود از چسب کمتری استفاده کنید.

اگر خواستید می تونید از اکلیل هم استفاده کنید.

وقتی که کامل خشک شد باید از پشت کارتون رو اتو کنید تا ثابت بشه.

البته باید مواظب باشید که نسوزه.

در ضمن چسب dm5 خیلی دیر خشک میشه.                                                          

رنگ آمیزی پارچه 


رنگ آمیزی پارچهرنگ آمیزی کاغذرنگ آمیزی کاغذنقاشی روی پارچهرنگ آمیزی پارچهرنگ آمیزی پارچه

                                                                                                                                

نوشته شده در ۱۳٩۱/٧/٢٠ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ توسط معصومه اطیابی نظرات () |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت